Litoměřice, Věž u katedrály sv. Štěpána zpět

Již v 11. století stávala na místě dnešní katedrály sv. Štěpána románská bazilika pravděpodobně se dvěma věžemi. Její gotická přestavba nebyla dokončena, a tak měl tento kostel pouze sanktusovou věžičku. Pravděpodobně za prvního litoměřického biskupa Schleinitze vznikla jakási provizorní zvonice. Biskup Hugo František, hrabě Königsegg-Rottenfels, rozhodl o vybudování důstojné zvonice vedle katedrály. Přikázal vykopat údajně až 11 metrů hluboké základy kvůli stabilitě, ale kvůli tíživé finanční situaci byla věž vystavěna pouze v dřevěné podobě, a to jen do výšky několika metrů.

Tento stav vydržel více než 150 let. Věci se daly do pohybu s příchodem Antonína Ludvíka Frinda, který přišel s návrhem vystavět vedle katedrály opravdu důstojnou věž. Pro tyto účely byla v diecézi vyhlášena velká sbírka mezi věřícími, která hned v prvním roce vynesla asi 40 000 zlatých. Rovněž byl zřízen komitét pro stavbu věže. Se samotnou stavbou se začalo v roce 1881, a to na místě mezi katedrálou a původní barokní dřevěnou zvonicí. V témže roce však biskup Frind zemřel, což znamenalo dočasné přerušení prací na stavbě. V létě 1882 se novým biskupem stal Emanuel Jan Křtitel Schöbel, který vzhledem k nedostatku financí požádal architekta Ferstela o nový levnější projekt. Podle něj se opět začalo stavět až v roce 1883.

Stavba pokračovala pomalu, věž byla zastřešena v roce 1887 a na její vrcholek byl v neděli 1. října 1887 vztyčen kříž, do něhož byl umístěn pamětní záznam.

Věž měří 65 metrů a vede na ní 168 schodů.

10.00 – 17.00 hod
květen a říjen: pouze soboty a neděle
červen až září: každý den