Křešice, kostel Navštívení Panny Marie

Poutní kostel Navštívení Panny Marie v Křešicích byl vystavěn nad zázračnou studánkou v době vrcholného baroka (r. 1732).

Vznik kostela je úzce spjat s letitou úctou k Panně Marii. V těchto místech byl na olši nad studánkou již koncem 17. stolení zavěšen obrázek Panny Marie, jednalo se o kopii slavné Pasovské madony, zhotovenou a vypálenou v hlíně. Místní obyvatelé před tímto obrazem vykonávali mariánské modlitby a jejich prosby byly v řadě případů vyslyšeny. Úcta k obrazu se šířila do okolí a přicházeli sem první poutníci, kteří považovali vodu ze studánky za léčivou. V roce 1704 zvláštní církevní komise potvrdila 18 zázračných uzdravení. Tehdejší litoměřický biskup Šternberk zde dal roku 1712 vystavět kapli. Kaple byla postavena nad olší, takže strom i obraz pak byly uvnitř kaple.

V roce 1732 byla kaple přestavěna na nynější kostel. Stavitelem kaple i pozdějšího kostela byl litoměřický architekt Octavio Brogio. Za oltářem se nachází kmen olše, na které se původně nacházel obrázek Panny Marie, kmen byl zhotoven ze železného plechu roku 1766. Za presbytářem kostela je studánka s polychromovaným reliéfem Pasovské madony.

Kostel zasáhly povodně v letech 2002, 2006 a 2013, kdy byl kostel opakovaně zaplaven až do výše čtyř metrů. Kostel však místní duchovní správce R.D. Jaroslav Stříž s pomocí dobrovolníků a mnohých přispěvatelů vždy opravil. Každoročně v červenci se v kostele koná tradiční mariánská pouť (v roce 2016 bude v neděli 17.7).

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko