Doksany, kostel Narození Panny Marie, klášter

Historie klášterního kostela v Doksanech začíná s přípravou založení kanonie sester   premonstrátek. Základní kámen klášterního kostela byl zřejmě položen v roce 1144 a zhruba o rok později na toto místo, do provizoria, přišly první sestry z kláštera v porýnském Dünwaldu. Uvádí se, že nedokončenou stavbu konsekroval 19. září 1145 olomoucký biskup Jindřich Zdík. (Je věcí spekulace, zdali roku 1145 Jindřich Zdík posvětil dřevěný provizorní kostel, nebo již z velké části hotovou kamennou stavbu.)

Jednalo se o typickou románskou trojlodní baziliku. Již kolem roku 1200 však musel být kostel opravován a své prožil i za husitských válek.

Po několikeré opravě se chrám dočkal začátkem 18. století barokní přestavby. Na jeho výzdobě se podíleli význační čeští i světoví stavitelé a umělci. Pozoruhodné je, že původní románské zdivo bylo pod bohatou barokní štukovou výzdobou zachováno do výše kleneb. Taktéž na dispozici kostela je ještě dodnes patrné, že nikdy nepřestal být v jádru trojlodní bazilikou, byť interiér i exteriér byl proměněn tak, že se kostel stal význačnou stavební památkou vrcholného baroka.

Roku 1998 se k tomuto chrámu opět navrátily sestry premonstrátky. Kostel tak začal sloužit svému původnímu poslání, když se stal znovu centrem kláštera a začala se v něm odehrávat nemalá část života kontemplativních sester. Proto předem děkujeme za pochopení omezeného přístupu návštěvníků.

Turistický region Střední Čechy

V regionu, který se vine širokým pásem okolo Prahy, najdeme nejznámější a nejpohádkovější české hrady, kterými jsou Karlštejn a Křivoklát. Ani další hrady a zámky nezůstávají co do popularity pozadu. Mezi oblíbené atraktivity patří také labyrintárium zámku Loučeň, kutnohorský chrám svaté Barbory zapsaný do seznamu UNESCO a další. Region je bohatý na zajímavé technické památky - k prohlídkám zvou stříbrné a zlaté doly, hornické skanzeny, vápenckové lomy, z nichž nejznámější je Velká Amerika. Mezi přírodními zajímavostmi vynikají jeskynní systémy Českého krasu, Průhonický park, skalnaté hřebeny Brd, romantické údolí řeky Sázavy a kraj Blanických rytířů, kterému vévodí legendární hora Blaník.

Střední Čechy-západ, Střední Čechy-jih, Střední Čechy-severovýchod-Polabí