Frýdek-Místek-Místek, kostel sv. Jakuba / OTEVŘENÉ CHRÁMY zpět

Místecký kostel sv. Jakuba dominující náměstí Svobody je nejstarším ze tří místeckých kostelů. Původní kostel, tehdy ještě zasvěcený sv.Mikulášovi byl z velké časti dřevěný. Jeho současná renesančně-barokní podoba s doznívajícími gotickými prvky a s dominující mohutnou věží je dílem mnoha přestaveb a živelných katastrof. Zvenčí ke kostelu přiléhá půlkruhová kaple Panny Marie Lurdské a ve výklenku kostelní zdi za hlavním oltářem je umístěna Getsemanská zahrada se sochami apoštolů a Kristově smrtelné úzkosti. Ke vchodu do kostela ve věži přiléhá kaple zvaná Ecce homo. Kostel podepírají mohutné opěráky. Vstup do kostela je veden průchodem ve věži, připomínající románské vchody. Kostelu dominuje nádherný gotický presbytář a křížově zaklenutý strop. Do gotického stylu byl interiér kostela obnoven po požáru v r. 1887. Nynější oltář je dílem Matěje Wiesmanna, frýdeckého řezbáře. Původní barokní oltář byl darován do sviadnovské kaple a původní oltářní obraz sv.Mikuláše kostelu v Trnávce u Příbora. Zajímavostí je zdejší křížová cesta. Ta byla do kostela získána v roce 1962 ze zrušené kaple paskovského zámku. Zdejší křížová cesta byla darována arcibiskupské katedrále sv.Václava v Olomouci-byla totiž příliš velkých rozměrů. Dnes je kostel po rekonstrukci a jeho nová, bíločervená fasáda je v noci slavnostně osvětlena. Areál kostela je obklopen množstvím soch ze zrušených částí Místku.

Otvírací doba v rámci projektu OTEVŘENÉ CHRÁMY 2023: 1. 5. - 30. 10.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.

pátek – neděle: 9:00-15:00