Frýdek-Místek, bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 12. 5. 2015) (iBohosluzby.cz ):

, letní čas, každý týden
, letní čas, každý týden, s nedělní platností

Otvírací doba v rámci projektu Otevřené chrámy. Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu. (od 1.5. do 31.10.) Pondělí: zavřeno Úterý: 9:00-15:00 Středa: 9:00-15:00 Čtvrtek: 9:00-15:00 Pátek: 9:00-15:00 Sobota: 9:00-15:00 Neděle: 13:00-17:00

Chrám byl postaven na místě, kde v polovině 17. století podle pověsti dělníci nalezli při kopání hlíny kamennou sochu Panny Marie, kterou přenesli do farního kostela, ale dalšího dne ji nalezli opět na původním místě. Na tomto místě byla nakonec ponechána. Jiný pramen však uvádí, že sochu nechal roku 1665 vytesat František Eusebius z Oppersdorfu. Jisté však je, že od poloviny 17. století do Frýdku přicházelo množství poutníků, kterých po vybudování dřevěné kaple nad sochou roku 1706 stále přibývalo.

Základní kámen kostela byl položen 1740, stavbu vedl Bartoloměj Wittner. Roku 1759 byl chrám vysvěcen, avšak až roku 1777 byl chrám dokončen. Socha Panny Marie byla umístěna nad svatostánek. Frýdek tak získal dominantu, díky níž je občas nazýván „Slezské Lurdy“.

Význam chrámu byl podtržen 30. srpna 1999, kdy byl kostel povýšen papežem Janem Pavlem II. na basiliku minor.

Během Noci kostelů je zpřístupněna rovněž krypta pod bazilikou.

Možnost prohlídky: http://www.farnostfrydek.cz/kostely/prohlidky/

www.farnostfrydek.cz

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko