Šluknov-Království, Křížová cesta na Kamenném vrchu zpět

Na Kamenném vrchu (německy Steinhügel) v Království byla roku 1859 vybudována desátá křížová cesta Šluknovska - 13 sloupků zastavení, kaple Kalvárie, kaple Božího hrobu, Getsemanská zahrada, kaple Žaláře Krista a sloupek zastavení s obrazem Poslední večeře. Dřevěné reliéfy do výklenků jednotlivých zastavení vyřezal Josef May ze Šluknova, nejvýznamnější řezbář Šluknovském výběžku v 19. století. Osudovým byl pro křížovou cestu v Království rok 2003, kdy došlo k pokusu o odcizení kamenných zastavení. Ačkoliv bylo krádeži zabráněno, kamenná zastavení byla deponována mimo Křížový vrch a opětovně sestavena byla až roku 2017. Město Šluknov nechalo roku 2016 opravit kapli Bičování Krista. V roce 2018 pak byly do výklenkových kapliček osazeny sádrové odlitky jednotlivých výjevů. Tyto kopie byly uhrazeny z výtěžku veřejné sbírky a požehnány 3. srpna 2018 šluknovským arciděkanem P. Pavlem Procházkou a rumburským děkanem P. Jozefem Kujanem SDB.

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.