Rumburk, Loretánská kaple Panny Marie a klášterní kostel sv. Vavřince

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 6. 12. 2017) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, 1x za měsíc, posl. v měs., V prosinci se mše sv. nekoná.

Loreta Rumburk je celoročně přístupná barokní sakrální památka. Konají se v ní pravidelné mše sv., koncerty, výstavy a doprovodné kulturní akce. Ve vstupní budově se nachází česko-německá Expozice církevního umění Šluknovska (od 2013). Spravuje ji Římskokatolická farnost  - děkanství Rumburk.

Loreta Rumburk patří svou štukovou a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější loretánské kaple v České republice. Architektonicky cennou Svatou chýši (1704-1709) dal podle projektu významného architekta Johanna Lucase Hildebrandta z Vídně postavit majitel panství Anton Florián kníže z Liechtensteina. Součástí mariánského poutního místa je loretánské kaple, ambit s bohatou nástropní výmalbou, čtyři nárožní kaple a restaurovaná poutní kaple Svatých schodů. Loreta v Rumburku je stavebně propojena s klášterním kostelem sv. Vavřince (1683-1685). Loreta a kostel byly do roku 1950 součástí kapucínského konventu u sv. Vavřince.

Železniční stanice

600 m

Autobusová zastávka

300 m

Restaurace

90 m

Obchod

80 m

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko