Jiřetín pod Jedlovou, Křížová cesta na Křížovou horu zpět

Křížová cesta v Jiřetíně pod Jedlovou je druhou nejstarší křížovou cestou v regionu. Nachází se na Křížové hoře, kde bylo v letech 1759-1764 díky místnímu faráři Gottfriedu Liessnerovi postaveno jedenáct rokokových kapliček s reliéfními výjevy, dřevěná kaple Povýšení sv. Kříže, kaple Božího hrobu a Getsemanská zahrada. Dřevěná kaple podlehla v roce 1779 vichřici, ale hned v roce 1783 se začala stavět nová kaple, tentokrát kamenná. Ta byla dostavěna v roce 1796.

Křížovou cestu nechala v letech 1991-2007 a 2017 opravit obec Jiřetín pod Jedlovu. V roce 2017 se obnova této křížové cesty stala Památkou roku 2017.

Křížovou cestu v Jiřetíně pod Jedlovou si prohlédl i císař Josef II. (1779) a prezident Václav Havel (1999), k vidění byla rovněž ve filmu Máj (2008).

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Více informací o křížových cestách Šluknovska naleznete zde: http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.