Šluknov-Fukov, Křížová cesta zpět

Křížová cesta stávala na hřbitově u kostela sv. Václava v dnes již bývalé obci Fukov. Jako jediná z křížových cesta Šluknovska se do dnešní doby nedochovala, byla zničena při demolici obce a odstřelu kostela sv. Václava dne 23. 9. 1960. Křížová cesta byla vybudována v roce 1881 jako jedenáctá křížová cesta Šluknovska a umístěna v prostoru při ohradní zdi nové části hřbitova. Tvořilo ji 14 sloupků zastavení, roku 1884 ji doplnila Getsemanská zahrada s pískovcovými sochami apoštolů, anděla a Krista. Peníze na výstavbu křížové cesty byly získány prodejem hrobových míst - zájemci si mohli vybrat, zda zaplatí hrobové místo se zastavením křížové cesty nebo bez něj.

V roce 2000 byl vztyčen nový dřevěný kříž, který připomíná existenci kostela sv. Václava, roku 2014 město Šluknov realizovalo pietní obnovu zničeného hřbitova. Součástí této obnovy bylo symbolické vyznačení křížové cesty a zrestaurování hlavního hřbitovního kříže ve středu hřbitova.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.