Krásná Lípa, Křížová cesta zpět

Vzniku křížové cesty v Krásné Lípě předcházela otázka: Proč nemůže být i v Krásné Lípě křížová cesta? Položila ji kuchařka Apolonia Schleitnerová poté, co se zúčastnila svěcení křížové cesty ve Velkém Šenově. V letech 1857-1859 tedy byla na Kostelním vrchu (původně Wolfsgruben) nedaleko kostela sv. Máří Magdalény vybudována křížová cesta s 13 zastaveními a kaplemi Kalvárie a Božího hrobu. Díky dodatečně postaveným výklenkovým kaplím s obrazem Poslední večeře a Krista v Getsemanské zahradě měla charakter pašijové cesty.

Křížová cesta byla ve 2. polovině 20. století zničena, kaple byly zbořeny a sloupky zastavení povaleny. Podobu původních obrazů neznáme, není ani potvrzeno, že obrazy křížové cesty, nalezené roku 2011 v ŘKF Krásná Lípa, pocházejí skutečně z Krásné Lípy. Dochovala se pouze skica ak. malíře Augusta Frinda z Krásné Lípy pro oltářní obraz "Kladení Krista do hrobu". Obraz věnovala do kaple Kalvárie Theresia Dittrich (od rodinné vily Dittrichů vedlo schodiště přímo na křížovou cestu).

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.