Peruc-Hřivčice, Židovský hřbitov u Hřivčic - památník IN MEMORIAM zpět

Církevní

Informace

Památník obětem holocaustu se nachází na Židovském hřbitově u Hřivčic (Pflanzendorf).

Židovský hřbitov byl založen patrně v druhé polovině 17. století a v roce 1837 byl ještě rozšířen. Celková plocha pozemků je 5025 m². Na bývalém pohřebišti o ploše 3163 m² je dochováno kolem 400 náhrobků, z nichž je mnoho barokních a klasicistních. Nejstarší pochází z roku 1687. Podle jiných údajů je židovský hřbitov mezi vesnicemi Hřivčice a Vrbno nad Lesy zaznamenán v pozemkových knihách až v roce 1732. Historickým vlastníkem dle katastru nemovitostí ( parcela 208 ) je Izraelské pohřební bratrstvo pro Hříškov a okolí. Současným vlastníkem památky je Židovská obec Teplice. Rozloha židovského hřbitova - bývalého pohřebiště je 3163 m², což je více než místní hřbitov - 1361 m².

Na mnohých pískovcových náhrobcích je původní hebrejské písmo, které je často doplněno symboly hvězd, rukou i tradičních liliových květů. Na některých hrobech jsou uvedeny i základní informace v latince. Nejmladší, často již žulové náhrobky, jsou čitelné celé. Například náhrobek Aloise Proppera, řezníka z Vraného z roku 1906 nebo Bedřicha Lederera z Hříškova z roku 1931. Jsou zde pohřbeni lidé ze Slavětína, Hříškova, Peruce, Hořešovic, Vraného a dalších obcí v širokém okolí. Z čitelných nápisů lze zjistit, že se zde pohřbívalo naposledy ve třicátých letech 20. století. Podle historických map vedla ke hřbitovu cesta také od Vrbna nad lesy směrem ke křížku u železniční trati. Ta byla zrušena v rámci scelování lánů a další zemědělské činnosti. V současné době se jediný možný přístup ke hřbitovu nachází ve směru od Hřivčic a končí na parkovišti u židovského hřbitova.

Iniciativa připomenout odkaz bývalých židovských obyvatel Perucka zahynuvších za holocaustu vzešel z podnětu Spolku na obnovu židovských památek na Perucku, Husova sboru na Peruci a Židovské obce Teplice v rámci obnovy Židovského hřbitova u Hřivčic. Související aktivitou bylo umístění kamenů zmizelých před dům perucké židovské rodiny Rosenbaum.

Architektonický návrh provedl Ing. arch. Ivo Suslik, předseda spolku. Památník zhotovila kamenosochařská firma Pánek z Říčan u Prahy. Hebrejské texty byly konzultovány s odborníkem na epigrafiku Danielem Polakovičem z Židovského muzea v Praze.

Za podpory Nadačního fondu obětem holocaustu, nadace Židovské obce Praha, městyse Peruc a drobných sponzorů byl za účasti vrchního zemského rabína Karola Efraima Sidona, zástupce Evropského židovského kongresu Philipa Carmela, představitelů Federace Židovských obcí a dalších významných hostů v úterý 21. června 2016 památník slavnostně odhalen.

Židovský hřbitov se nachází zhruba 1km jižně od obce Hřivčice, asi 500m od obecního hřbitova.

ČD: Železniční stanice Vrbno nad Lesy, (vzdálenost cca. 2.5km)
Z nádraží se vydáte do centra obce kolem fotbalového hřiště. Na návsi se nachází prodejna potravin (bývalá Jednota). Asi 100m výše je rozcestí. Na něm se nachází směrovka židovský hřbitov doleva. Vydejte se tím směrem po asfaltové cestě. Ta končí asi po 100 metrech. Pokračujte po polní cestě směrem mírně nahoru.

BUS: Autobusová zastávka Hřivčice, (vzdálenost 1.5km)
Vystoupíte u kapličky (v blízké jednotě možnost nákupu občerstvení) a vydáte se směr Peruc, na konci obce u okálů doprava a pak doleva podle směrovky asfaltovou cestou k obecnímu hřbitovu. U něj se nachází informační panel. Následuje panelová a následně kamínková cesta k židovskému hřbitovu.

AUTO: Po asfaltové silnici a následně kamínkové cestě se dá dojet kolem obecního hřbitova Hřivčice (v obci jsou směrové tabulky) až k Židovskému hřbitovu, kde je nově vybudovaný parking (za vraty). Za nepříznivého počasí se dá zaparkovat u obecního hřbitova na konci asfaltky a poté dojít pěšky cca. 500m.

KOLO: Obcí Hřivčice prochází cyklostezka č. 3035 (Peruc - Panenský Týnec -Ročov)

PĚŠKY: Do nedalekého Peruce vede červená turistická stezka č. 0323 (Louny - Slavětín - Peruc).

Od Katiperku: Doporučujeme z ní odbočit v osadě Katiperk (pod bývalou tvrzí a dnes zchátralým statkem Débeř) a pokračovat po kaménkové cestě lesem. Lesní cesta se napojí na silnici, odbočit doprava a pokračovat cca. 500m na Hřivčice.

Ze Slavětína: Druhou možností je odbočit ve Slavětíně na cestu vedoucí kolem tzv. menhiru (nejspíše ukazatel cest)a risknout to lesem přímo nahoru po neznačené cestě. Jakmile vyjdete z lesa pokračujte vizuálně směrem ke statku Milonka (bývalý prasečák) a odtud pak na Hřivčice.

Z Peruce: K židovskému hřbitovu se dá dojít i po neznačené polní cestě vedoucí +- kolem železniční trati. Začátek je na Peruci v ulici hřbitovní, tzn. od Jednoty nahoru směrem k nádraží ČD, první doprava a pak rovně až k železničnímu přejezdu u vodárny. Za ním doprava a pak stále podél trati. Na konci cesty rovně po louce cca. 200m k lesíku odkud cesta dále pokračuje. Na rozcestí je ukazatel směr Hřivčice - Židovský hřbitov.

Otevírací doba

Památka je veřejně přístupná celoročně non stop.
Větší výpravy požadující průvodce s výkladem mohou kontaktovat správce památky: SPOLEK NA OBNOVU ŽIDOVSKÝCH PAMÁTEK NA PERUCKU V Edenu 258, 439 07 Peruc IČO 03601986 Zapsán sp.zn. L 9300/RD8/KSUL, Fj. 521188/2014 Bankovní účet: Číslo účtu Fio Banka: 2000727559/2010 Tel.: 602272390, Email: ivosuslik@seznam.cz Web: http://zidovske-pamatky-perucko.hys.cz/kontakty.html

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Střední Čechy

V regionu, který se vine širokým pásem okolo Prahy, najdeme nejznámější a nejpohádkovější české hrady, kterými jsou Karlštejn a Křivoklát. Ani další hrady a zámky nezůstávají co do popularity pozadu. Mezi oblíbené atraktivity patří také labyrintárium zámku Loučeň, kutnohorský chrám svaté Barbory zapsaný do seznamu UNESCO a další. Region je bohatý na zajímavé technické památky - k prohlídkám zvou stříbrné a zlaté doly, hornické skanzeny, vápenckové lomy, z nichž nejznámější je Velká Amerika. Mezi přírodními zajímavostmi vynikají jeskynní systémy Českého krasu, Průhonický park, skalnaté hřebeny Brd, romantické údolí řeky Sázavy a kraj Blanických rytířů, kterému vévodí legendární hora Blaník.

Střední Čechy-západ, Střední Čechy-jih, Střední Čechy-severovýchod-Polabí

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.