Prachatice, Neumanneum - Galerie Matky Vojtěchy Hasmandové zpět

Klášterní Církevní

Informace

Galerie se nachází v přízemí budovy kláštera. Matka Vojtěcha Hasmandová je rovněž bezprostředně spojena s tímto domem. V letech 1950 – 1952 zde byla místní představenou. Pro svou statečnost a rozhodný postoj víry byla trnem v oku komunistickému státnímu aparátu, který usiloval o oslabení jejího vlivu na svěřené sestry a věřící v jejím okruhu. Zavedl sledování její osoby a vedl údaje o lidech, se kterými se setkává. V té době se sestra Vojtěcha rozhodla pro odvážný čin – poskytla úkryt a útočiště jistému knězi z řádu františkánů, který náhodou unikl hromadnému zatýkání svých kolegů – spolubratrů v Praze. Protože však byla udána a prozrazena, byla z tohoto domu odvezena k těžkým výslechům a poté ve vykonstruovaném procesu odsouzena na 8 let vězení. Nedlouho po návratu se stala generální představenou boromejek. V této funkci působila až do své smrti v roce 1988. Její osobnost se hluboce vtiskla do srdcí sester, její moudré vedení připravilo Kongregaci na vnitřní přerod a obnovu v duchu Druhého vatikánského koncilu a z jejího odkazu sestry žijí a čerpají dodnes. Jako jedna ze zakládajících členek Federace boromejek byla osobou spojující mezinárodní větve Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského. Federace od svého vzniku v roce 1970 je stále aktivní, spojuje 7 generalátů v rámci Evropy.

Devět let po smrti Matky Vojtěchy byl zahájen její beatifikační a kanonizační proces. 6. prosince 2015 jí byl papežem Františkem udělen titul „ctihodná služebnice Boží“.

Její vlastnosti – čestnost, skromnost, statečnost a odpuštění těm, kdo jí ublížili, jsou hodnoty, na které je nezbytné nezapomínat ani v dnešní době. Její vnitřní mladost a zápal osvěží mnohé unavené, její schopnost správně pojmenovat věci zjednodušuje a nadlehčuje, její živoucí láska k Bohu je zamyšlením a inspirací pro každého z nás.

25 let od smrti Matky Vojtěchy byla uspořádána putovní výstava nazvaná Matka Vojtěcha – služebnice Boží, statečný svědek víry. Výstava ve třech totožných verzích mapuje celý život Matky Vojtěchy a od roku 2013 navštívila více jak 90 míst v České republice i v zahraničí.

Otevírací doba

květen - září
Po, Út, St, Pá 9:30 - 12:30
13:30 - 15:30
Čt 12:00 - 17:00
So,Ne zavřeno
říjen - duben
Út, St, čt 9:30 - 12:30
13:30 - 15:30
Mimo otevírací dobu je možné návštěvu domluvit na tel.: + 420 723 842 422

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Jižní Čechy

Do Jižních Čech se sjíždějí milovníci historických památek, aby zde obdivovali hrady, zámky, historické centrum Českého Krumlova zapsané na seznam UNESCO, perlu renesance Slavonice, či Táborsko se stopami husitských dějin. Region je neobyčejně bohatý na technické zajímavosti, jako je například jindřichohradecká úzkokolejka, třeboňská soustava rybníků, Buškův hamr, grafitový důl u Českého Krumlova a mnoho dalších. Pestrou nabídku regionu doplňují i přístupné jeskyně, vodní nádrže, přehrady a vodáky vyhledávané vodní toky. Nelze opomenout ani malebné jihočeské vesničky a půvabnou krajinu České Kanady. 

Jižní Čechy

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.