Šenov, Kostel Prozřetelnosti Boží zpět

Církevní

Jedinečná pozdně barokní stavba z r. 1764, nazývána též „Perlou Slezska”, je umístěna v areálu zámeckého parku. Je kulturní památkou. Vystavět jej nechal Karel František Skrbenský. Kostel je orientován vstupem z východu. Zvláštností je vstupní most (empora) s klenutým obloukem, sloužícím jako schodiště pro samostatný vstup panstva. Krásný oltář je z kararského mramoru z Itálie. Za oltářem je vzácný obraz znázorňující franckého krále Karla Velikého, jak dává bořit pohanské modly a stavět křesťanské kostely (autor pravděpodobně J. Jablonský).
Na chóru u varhan je zavěšený nádherný renesanční měděný lustr. V kostele se nachází vzácné varhany z 2000 píšťal (umělci uznávané jako nejlepší na severní Moravě) - umožňují provozovat nejen kvalitní chrámovou hudbu, ale i umělecké koncerty.
V kostele jsou čtyři dochované basreliéfy baronů Skrbenských, 4 boční oltáře s díly Jablonského - obrazy sv. Jana Nepomuckého, sv. Hedviky, Pieta od neznámého autora znázorňující patronku horníků, sv. Barboru (levý boční obraz).

Otvírací doba v rámci projektu Otevřené chrámy.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.
(od 1.5. do 31.12.)

Sobota: 14:00-18:00
Neděle: 14:00-18:00

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko