Bystřice, Kostel Povýšení sv. Kříže zpět

Církevní

Dnešní novorenesanční dřevěná stavba kostela v Bystřici z konce 19. století navazuje na předchozí historii dřevěného kostela na témže místě.

Tento byl postaven evangelíky v roce 1587. Právě z té doby je dodnes v interiéru k vidění vzácný oltář dnes umístěný po levé straně. Druhý z původních oltářů je k nalezení v polské Visle. Starý kostel byl totiž v roce 1897 pro svou zchátralost rozebrán.

Návrh stavebního rady Albína Prokopa na nový zděný kostel byl pro nedostatek financí změněn a dnes proto můžeme vstoupit do půvabné romantizující stavby postavené ze dřeva sváženého z okolí Jablunkova. Novostavba byla posvěcena v roce 1899, dnešní hlavní oltář pochází z roku 1907.

Otvírací doba v rámci projektu Otevřené chrámy.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.
(od 1.5. do 31.10.)

Sobota: 10:00-13:00 a 14:00-18:00
Neděle: 11:00-18:00
Svátky: 10:00-13:00 a 14:00-18:00

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko