Ostrava, Katedrála Božského Spasitele, Moravská Ostrava zpět

Církevní

Katedrála byla vubudována v letech 1883 - 1889 v novorenesančním slohu podle plánů Gustava Meretty, stavbu řídil ostravský architekt Clemens Hladisch (Klement Hladiš) a vnitřní výzdobu navrhoval Max von Ferstel. Slavnostní vysvěcení provedl olomoucký arcibiskup Theodor Kohn 16. července 1889. Katedrálním kostelem je od zřízení ostravsko-opavské diecéze, ke kterému došlo 30. května 1996.

Budova katedrály je trojlodní se zakončenou půlkruhovou apsidou. Hlavní loď je 14 metrů široká a 22 metrů vysoká, boční lodě jsou 7 metrů široké a 10 metrů vysoké. Celková délka budovy je 68 metrů. Nad katedrálou se tyčí dvě symetrické čelní věže vysoké 67 metrů. Dovnitř se vejde 4000 lidí, proto je katedrála druhá největší církevní stavba na Moravě (hned po bazilice naVelehradu). Ve výšce bočních lodí se nachází trojdílná římsa, kterou nese dvanáct volně stojících sloupů iónského slohu z pískovce. Klenba hlavní lodi je dělená pilastry v korintském slohu.

Obnova katedrály v roce 2015
22. listopadu 2015 byla slavnostně znovuotevřená katedrála Božského Spasitele v Ostravě. V rámci slavnostní bohoslužby byly v katedrále uloženy ostatky papeže sv. Jana Pavla II. Rovněž byl posvěcen restaurovaný svatostánek.

Katedrála je nově celodenně zpřístupněna pro všechny návštěvníky v čase mezi ranní a večerní bohoslužbou, vždy od úterý do soboty. Pro účely zpřístupnění je v zádveří katedrály nově umístěna recepce, kde je možné získat informace, tiskoviny a případně si zapůjčit audioprůvodce. Pro účastníky bohoslužeb a návštěvníky katedrály jsou nově k dispozici toalety umístěné rovněž ve vstupních prostorách katedrály. Při slavnostním otevření byly také poprvé spuštěny transparentní displeje umístěné v zadních oknech katedrály. Jedná se o moderní technologii, která současnými technickými prostředky navazuje na tradiční vitráže v oknech kostelů. Transparentní displeje ve vypnutém stavu vypadají jako běžné sklo, avšak po spuštění programu dokáží zobrazovat výtvarný obsah. Na základě partnerské smlouvy s Fakultou umění Ostravské univerzity jsou v oknech katedrály k vidění díla studentů této fakulty.

Ve vitrínách v bočních lodích katedrály jsou k vidění jednak originály dokumentů z roku 1888 nalezených při sejmutí makovic z věží v průběhu rekonstrukce katedrály, dále originály výkresů pro stavbu katedrály od architekta Gustava Meretty z roku 1883 a originál dokladu o vysvěcení katedrály. Interiér je nově doplněn také o panely, jejichž obsah připomíná nejen historii katedrály, ale také pestrou paletu historicky pozoruhodných církevních památek na území Ostravsko-opavské diecéze.

Celkové výdaje na opravu a vybavení katedrály v letech 2014-2015 dosáhly 68 mil. Kč, z čehož 65 mil. Kč tvoří výdaje stavební a 3 mil. Kč výdaje na vybavení, projekty a související činnosti.

Na pokrytí výdajů se významnou částí podílí Evropská unie: 30,5 mil. Kč bylo poskytnuto z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko a 11,5 mil. Kč z Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika Polská republika, díky spolupráci s katedrálou v Opoli. Statutární město Ostrava přispělo částkou 1,5 mil. Kč a v jednání je ještě dotace městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Ze strany církve zbývá na dokrytí nákladů částka 22,5 mil. Kč, která se skládá z mnoha drobných darů věřících i podporovatelů, dále z vyhlášené veřejné sbírky a z finanční náhrady v rámci majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi.

Otvírací doba v rámci projektu Otevřené chrámy.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.
(od 1.5. do 31.12.)
Pondělí: zavřeno
Úterý: 8:15-12:15 a 13:15-17:15
Středa: 8:15-12:15 a 13:15-17:15
Čtvrtek: 8:15-12:15 a 13:15-17:15
Pátek: 8:15-12:15 a 13:15-17:15
Sobota: 8:15-12:15 a 13:15-17:15
Neděle: 13:00-18:00

Katedrála je přístupná hlavním – čelním – vchodem.

pravidelné bohoslužby pondělí - pátek v 7.30 a v 18.00 sobota: v 18.00 neděle: v 7.30, v 9.30 a v 19.00

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko