Nástěnné malby Severní Moravy a Slezska
Krnov - Hrozová - Slezské Rudoltice zpět

Jednodenní výlet začíná návštěvou měst Krnova a kostela sv. Martina s vyhlídkovou věží v níž se nachází byt hlásného. Následně je možné navštívit Kostel sv. Benedikta v Krnově-Kostelci s gotickými nástěnnými malbami. V dopoledních hodinách doporučujeme návštěvu místní restaurace a následně odjezd směr Osoblažský výběžek obec Hrozová v níž je možné shlédnout jednu z pěti nejhodnotnějších nástěnných maleb z období gotiky v ČR. Jednodenní výlet můžete zakončit prohlídkou zámku ve Slezských Rudolticích.

Etapy v poutní trase
Poznejte i další etapy.

Krnov - Hrozová - Slezské Rudoltice
Krnov
Rusín-Hrozová

Poutní trasa

Nástěnné malby
Dochované nástěnné malby v několika kostelech ostravsko-opavské diecéze patří k nejstarším projevům nástěnného malířství u nás.
Ke středověkým freskám evropského významu patří objev z r. 2013 v Hrozové s výjevy sv. Archanděla Michaela, trůnícího Krista a čtyř evangelistů a také malby v sakristii kostela sv. Benedikta v Krnově-Kostelci, jejichž restaurování bylo dokončeno v roce 2009.
Gotické nástěnné malby na území české části Těšínského Slezska reprezentuje nález z Karviné z r. 2011. Ty znázorňují umučení sv. Kateřiny a sv. Barbory. Soubor výjevů ze života sv. Kateřiny je dokonce nejstarším dochovaným freskovým příběhem této světice v České republice.
Barokní tvorbu reprezentují například rozsáhlé nástěnné malby v kostele Nejsvětější Trojice ve Fulneku nebo nádherná iluzivní výmalba kaple v Lipkách v Rýmařově.

Tipy na kostely s dochovanými středověkými malbami:

1. Javorník Kostel sv. Kříže
2. Karviná-Fryštát Kostel Povýšení sv. Kříže v Karviné-Fryštátě
3. Krnov-Kostelec Kostel sv. Benedikta
4. Ostrava- Moravská Ostrava Kostel sv. Václava
5. Rusín-Hrozová Kostel sv. Michaela Archanděla
6. Staré Město u Bruntálu Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie

Tipy na kostely s kvalitní barokní výmalbou:
1. Fulnek Kostel Nejsvětější Trojice
2. Krnov Kostel Narození Panny Marie
3. Rýmařov Kaple Navštívení Panny Marie (v Lipkách)