Poutní cyklotrasa Loreta Praha - Křemešník
Sázavský klášter – klášter Želiv zpět

Informace

Sázavský klášter vybudoval s pomocí přemyslovských knížat Oldřicha a jeho syna Břetislava I. svatý Prokop. Původně šlo o místo slovanské vzdělanosti propojené s tradicí slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje. Dnes zde můžou poutníci postát u základů chrámu sv. Kříže z 11. století nebo žasnout nad nedokončeným gotickým trojlodím z červeného kamene, navštívit Prokopovu poustevnickou jeskyni, případně se zúčastnit komentované prohlídky kláštera a kostela sv. Prokopa. V kryptě kostela je možné uctít sv. Prokopa, kde se nacházejí jeho relikvie.
Z města vyjedete po silnici směrem na Bělokozly, Čeřenice, Poříčko a cyklotrasou č. 73 až ke gotickému hradu Český Šternberk. Poutníci zde mají možnost po předložení poutní karty vstup na vyhlídkovou věž zdarma.
Dále pokračujete cyklotrasou č. 71 přes Psáře, Dalkovice, Trhový Štěpánov, Javorník, Mnichovice, Strojetice a Křivsoudov. Odtud cyklotrasou č. 83 a č. 84 do obce Studený. V obci odbočíte vpravo na Těškovice. Před Těškovicemi se napojíte na cyklotrasu č. 161, která vás dovede přes Senožaty až do Želiva, cíl druhé etapy.

Etapy v poutní trase
Poznejte i další etapy.

Pražská Loreta – Sázavský klášter
Loreta Praha
Sázavský klášter
Sázavský klášter – klášter Želiv
Sázavský klášter
Klášter Želiv
Klášter Želiv – Křemešník
Sázavský klášter
Křemešník

Poutní trasa

Poutní trasa
Poutní cyklotrasa propojuje významná poutní místa Středních Čech a Českomoravské Vysočiny. K putování můžete využít několik tras. Nejkratší poutní trasa měří 165 km, nejdelší pak 229 km. Na těchto stránkách je vyznačena nejkratší varianta putování. Celou trasu můžete projet s pomocí cykloprůvodce, který vydala Matice Křemešnická. Průvodce obsahuje podrobné cykloturistické mapy, na kterých jsou poutní trasy vyznačeny. Dozvíte se praktické informace nejen k ubytování, ale upozorňuje i na všechna zajímavá místa, kudy trasa prochází. Navíc jako poutníci budete vybavení poutní kartou. Na ni budete dostávat v jednotlivých poutních zastaveních památeční razítka, která Vás budou opravňovat k návštěvě zajímavých turistických míst na zvolené trase za snížené vstupné. Publikaci s názvem Poutní cyklotrasou z Prahy na Vysočinu aneb z Vysočiny do Prahy je možné zakoupit v prodejnách Karmelitánského nakladatelství nebo v Knihkupectví Cesta v Brně. Více informací se dozvíte na stránkách www.poutnicyklotrasa.cz.

Zveme Vás!
Nejbližší místa

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.