Kladruby, kostel Nanebevzetí Panny Marie, sv. Benedikta a sv. Wolfganga

Kostel je součástí areálu bývalého benediktinského kláštera, založeného knížetem Vladislavem I. v roce 1115.

Původní pozdně románská trojlodní bazilika byla dokončena v roce 1233 a vysvěcena za přítomnosti krále Václava I. a vysokých církevních a státních úředníků. Roku 1421 byl kostel vypálen husity a po skončení válek byl provizorně opravován. V roce 1504 došlo k jeho znovu vysvěcení.

K celkové přestavbě kostela přistoupil opat Maurus Fintzguth. V roce 1710 vyzval k vypracování projektu dva nejvýznamnější pražské architekty, Kryštofa Dientzenhofera a Jana Blažeje Santiniho Aichla. K realizaci vybral nákladnější a rozsáhlejší Santiniho návrh ve stylu tzv. barokní gotiky. Přestavba proběhla v několika etapách v letech 1712-1726. Nejprve bylo přestavěno trojlodí, následně transept, vybudováno západní průčelí a monumentální kopule zakončená mariánskou korunou. Při přestavbě Santini maximálně využil zdivo románské baziliky. Interiér kostela je vybaven mobiliářem podle Santiniho návrhů.

V současnosti je celý areál kláštera, včetně kostela, ve správě Národního památkového ústavu.

Turistický region Plzeňsko a Český les

Na území regionu nalezneme monumentální kláštery, poutní místa, romantické hrady a zámky i přírodní zajímavosti. Vyznavači aktivní dovolené a především vodáci vyhledávají pověstnou řeku Berounku. Na zvídavé návštěvníky čekají zábavné i naučné atraktivity, jako je například unikátní vodní hamr v Dobřívi, nebo plzeňské science centrum Techmania. Milovníky historie jistě nadchnou původní chodské vesnice a vyhlášené chodské poutě a slavnosti. Centrem regionu je město Plzeň, kde lze navštívit Pivovarské muzeum, sídlící v původním středověkém právovárečném domě, prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj s ochutnávkou a projížďkou na formanském voze, nebo plzeňské historické podzemí.

Český les, Plzeňsko