Chorušice, kostel Nanebevzetí Panny Marie, hřbitov

kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je nejvýznamněj ší památkou a zárověň jednou z hlavních dominant obce Chorušice. Barokní stavba z let 1714-1716 nahradila původní zchátralou svatyni. Na orientované obdélné jednolodí navazuje trojboce uzavřené kněžiště, k němuž přiléhají obdélné prostory sakristie a boční kaple. V hlavní věži se nachází jedna z pozoruhodností kostela - zvony ulité v letech 1416 a 1560. Mladší raně  barokní zvon byl roztaven v období první světové války.

Do novostavby byla přenesena část staršího chrámového mobiliáře a kostel byl dovybavován ještě ve druhé polovině osmnáctého století.

Tvůrcem ideové koncepce chrámového interiéru byl pravděpodobně chorušický děkan Kašpar Studnička, chrámové kněžiště je zasvěceno oslavě Matky Boží, středobodem prostoru kněžiště je umístěný milostný obraz Bolestné Panny Marie.

Velmi výrazné opravy a změny mobiliáře pak probíhaly za dlouholetého působení děkana Jana Adama Baümla (+1789), významná oprava oltáře provedena v roce 1933 provedená na náklady děkana Pavla Mudrocha.

Použité informace ze zdroje:  kniha Chorušice, Choroušky, Zahájí - Dušan Foltýn

Turistický region Střední Čechy

V regionu, který se vine širokým pásem okolo Prahy, najdeme nejznámější a nejpohádkovější české hrady, kterými jsou Karlštejn a Křivoklát. Ani další hrady a zámky nezůstávají co do popularity pozadu. Mezi oblíbené atraktivity patří také labyrintárium zámku Loučeň, kutnohorský chrám svaté Barbory zapsaný do seznamu UNESCO a další. Region je bohatý na zajímavé technické památky - k prohlídkám zvou stříbrné a zlaté doly, hornické skanzeny, vápenckové lomy, z nichž nejznámější je Velká Amerika. Mezi přírodními zajímavostmi vynikají jeskynní systémy Českého krasu, Průhonický park, skalnaté hřebeny Brd, romantické údolí řeky Sázavy a kraj Blanických rytířů, kterému vévodí legendární hora Blaník.

Střední Čechy-západ, Střední Čechy-jih, Střední Čechy-severovýchod-Polabí