Křtiny, kostel Jména Panny Marie klášterní turistika

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 12. 11. 2018) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden
, celý rok, každý týden, mimo první sobotu v měsíci
, celý rok, 1x za měsíc, 1. v měsíci, s nedělní platností

Křtiny patří k našim nejstarším poutním místům. Podle starého vyprávění ve zdejším údolí křtili svatí Cyril a Metoděj a jejich žáci. Proto i starobylý název: Vallis baptismi - údolí křtu - Křtiny. Poutní místo začíná roku 1210, kdy se zjevila Panna Maria v blízké Bukovince na rozkvetlém kaštanu. Písemné záznamy jsou až z pozdější doby, ale význam události i místa dokazuje gotická socha ze 13.století vytvořená z kamene z dalekých území (soudí se na Lucembursko nebo jeho okolí, kde vznikl řád premonstrátů). První písemnou zprávou o kostele je papežská listina z roku 1237. Největší rozkvět prožívaly Křtiny v 17. a 18. století. V první polovině 18. století byla postavena i nynější barokní svatyně dle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla (* 1677 + 1723). Křtiny se v té době staly střediskem duchovní obnovy celé Moravy a byly nazývány: První Ave. S účinností od 1. července 2008 je nařízením vlády ČR č. 170/2008 Sb. prohlášen křtinský poutní chrám Národní kulturní památkou. Tímto prohlášením je tedy završeno velké přání a několikaleté úsilí mnoha lidí včetně dlouholetého duchovního správce P. Tomáše Prnky (* 1926 + 2013).

Křtiny byly pod správou premonstrátů ze Zábrdovického kláštera od jeho založení v roce spásy 1209. Jim vděčíme za současnou stavbu - Perlu Moravy.Zde se každý den modlili církevní hodinky - samozřejmě latinsky - až do zrušení kláštera v roce 1784. Dnes se společně modlíme růženec - česky - vždy ráno v 7 hodin, a modlíme se za všechny, tedy i za vás, milí občané Křtin, poutníci zblízka i z dáli, turisté a návštěvníci. Buďte všichni vítáni.

Železniční stanice

11 km (Adamov)

Autobusová zastávka

50 m

Turistický region Jižní Morava

Turistický region Jižní Morava je rozsáhlý různorodý region zahrnující množství atraktivit, jako jsou sluncem zalité vinařské oblasti, největší jeskynní systém v České republice, nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě zapsaná na seznam UNESCO i územní Národního parku Podyjí. Centrem regionu je druhé největší město České republiky - Brno.

Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-Valtický areál, Slovácko, Brno a okolí, Moravský kras a okolí