Vranov, kostel Narození Panny Marie klášterní turistika

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 17. 9. 2014) (iBohosluzby.cz ):

, zimní čas, každý týden
, letní čas, každý týden
, zimní čas, každý týden
, letní čas, každý týden
, celý rok, 1x za měsíc, 1. v měsíci

Vranov u Brna je známým a hojně navštěvovaným Mariánským poutním místem, jehož historie sahá až do 13. století. Nachází se uprostřed krásné přírody asi 12 km severně od Brna v místech, kterým se dříve říkalo Moravské Švýcarsko. Historie Vranova se podle prastaré zbožné tradice zaznamenané kronikáři paulánského řádu klade do roku 1240, kdy zemský úředník, šlechtic Vilém nabyl na přímluvu Matky Boží ztraceného zraku. Z vděčnosti za své uzdravení nechal na Vranově postavit dřevěný kostelík, který se od nejstarších dob stal cílem poutníků. Nynější farní a poutní kostel Narození Panny Marie byl vybudován spolu s klášterní kvadraturou v letech 1617-1633 tehdejším majitelem panství knížetem Maxmiliánem z Liechtensteina podle plánů jezuity Jana Maria a brněnského stavitele Ondřeje Erny. Je postaven v raně barokním slohu s jedinou vnitřní prostorou. Dominantou hlavního oltáře je líbezná socha Panny Marie Vranovské s téměř sepnutýma rukama a mírně nakloněnou hlavou. Socha je dílem neznámého francouzského řezbáře z doby před rokem 1500 a přinesli ji patrně první pauláni vranovské komunity. Oltářní obraz Nejsvětější Trojice pochází od vídeňského malíře Paula Trogera. Kostelní klenba má bohatou freskovou výzdobu  opěvující slávu Matky Boží obklopenou anděli od malíře Jana Jiřího Etgense. Současně s výstavbou kostela byla pro rod zakladatele zřízena krypta, do nynější empírové podoby nákladně upravená na začátku 19.stol. Je zde dosud pohřbeno na 50 členů liechtensteinského rodu, přičemž poslední zde spočinula princezna Marie Benedikta v lednu 1992, která chtěla být pochována po boku svého otce pohřbeného v roce 1938. Je světovým unikátem, že se členové panujícího rodu cizího státu nechávali pohřbívat mimo výsostné území své země, v tomto případě Liechtensteinského knížectví (Fürstentum Liechtenstein).

Železniční stanice

5,7 km (Adamov)

Autobusová zastávka

300 m

Turistický region Jižní Morava

Turistický region Jižní Morava je rozsáhlý různorodý region zahrnující množství atraktivit, jako jsou sluncem zalité vinařské oblasti, největší jeskynní systém v České republice, nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě zapsaná na seznam UNESCO i územní Národního parku Podyjí. Centrem regionu je druhé největší město České republiky - Brno.

Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-Valtický areál, Slovácko, Brno a okolí, Moravský kras a okolí