Kadaň, kostel Zvěstování Panny Marie a 14 Svatých pomocníků

informace k objektu:

Areál někdejšího kláštera kadaňských františkánů je z hlediska dochování mnoha původních středověkých stavebních struktur a uměleckých děl, doplněných barokními pracemi, asi nejcennější stavbou na katastru města, která právem získala statut národní kulturní památky. Klášterní kostel byl postaven koncem 15. století ve dvou fázích (kněžiště v 70. letech a trojlodí do roku 1493). Stalo se tak na místě dřívější kaple Čtrnácti svatých Pomocníků, jež byla uctívaným poutním místem. Kostel drží mezi kadaňskými chrámy dva primáty: je jediným kostelem, který je dochován v původním slohu svého vzniku, a má ve svém nitru nejstarší chrámové zařízení ze 70. a 80. let 17. století.

Kolem roku 1987 došlo na jižní stěně kněžiště k objevu cenných nástěnných maleb z doby kolem roku 1520. Prozrazují silný vliv malířské školy Lucase Cranacha st. na české umění ustupující gotiky a prosazující se renesance. Objednavateli malby se stali členové hasištejnské větve rodu Lobkoviců, stavebníků kláštera. Jejich systematické restaurování provádí od roku 2004 Akademie výtvarných umění v Praze.

Železniční stanice

1,8 km (Kadaň)

Autobusová zastávka

1,7 km (aut. nádraží)

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko