Orlová-Město, kostel Narození Panny Marie

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 3. 5. 2017) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden, polská, ve farním kostele v Orlové - Městě
, celý rok, každý týden, ve farním kostele v Orlové - Městě
, zimní čas, každý týden, v kapli v Orlové - Lutyni
, letní čas, každý týden, v kapli v Orlové - Lutyni
, celý rok, každý týden, polská, v kapli v Orlové - Lutyni
, celý rok, každý týden, v kapli v Orlové - Lutyni
, zimní čas, každý týden, ve farním kostele v Orlové - Městě
, letní čas, každý týden, ve farním kostele v Orlové - Městě
, zimní čas, každý týden, ve farním kostele v Orlové - Městě
, letní čas, každý týden, ve farním kostele v Orlové - Městě
, zimní čas, každý týden, s nedělní platností, v kapli v Orlové - Lutyni
, letní čas, každý týden, s nedělní platností, v kapli v Orlové - Lutyni

Kostel Narození Panny Marie byl postaven v letech 1903 - 1906 v novogotickém stylu se zachováním presbytáře z dřívějšího kostela z roku 1466. Historie tohoto, dříve poutního místa, sahá až do 13. století a za svou existenci vděčí polským benediktinům. Nynější, novogotická stavba je technicky unikátní svou velikostí a použitým materiálem pro klenby, železobetonem. Je dvouvěžní, v každé z věží je nyní již opět po dvou zvonech. Dva zvony z let 1434 a 1435 v pravé věži totiž 12. září 2010 doplnily v levé věži dva zvony nové - sv. Martin a sv. Barbora. V interiéru návštěvníka zaujmou barevná vitrážová okna, ozdobná klenba a malby na stěnách, zvláště r. 2013 zrestaurovaná malba v presbytáři, zobrazující pověst o založení kostela. Pozornost příchozího však na první pohled upoutá nejvíce nově zrestaurovaný hlavní oltář. Za zmínku určitě stojí také krásně znějící varhany s 2 700 píšťalami.

Kostel je poddolován a ve své historii byl již více krát ohrožen zánikem. Nejvíce v 80. letech 20. století, kdy jej doslova před demolicí zachránil P. ThDr. Antonín Huvar, Fam. OT, papežský prelát, spolu s farníky. V jeho díle pak od r. 2000 pokračoval farář a karvinský děkan P. Mgr. Pavel Cieslar, který statické zabezpečení kostela dokončil a mj. kostel i vymaloval. V opravách exteriéru pak v letech 2005 - 2013 pokračoval P. Mgr. Martin Pastrňák, O. Cr., farář a karvinský děkan. V červnu r. 2013 jsme oslavili ukončení bez mála 30 let oprav kostela a v září jsme si toto výročí připomněli výstavou s názvem Snahy o záchranu kostela.

Pohled na kostel při rekonstrukci střechy

Interiér kostela po opravě v červnu 2013

Oltář po restaurování v r. 2013

Kostel před opravou

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko