Čáslav, kostel sv. Petra a Pavla

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 4. 6. 2016) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden

Bývalé královské město Čáslav bylo založeno králem Přemyslem Otakarem II. kolem r. 1260 na významné zemské stezce mezi Prahou a Moravou. Nachází se ve výběžku Středolebské tabule na březích potoka Brslenka.

Popis poutního místa

Ve středu města je velké obdélníkové náměstí, za jehož severozápadním rohem byl budován kostel sv. Petra a Pavla. Z nejstaršího románského kostela sv. Michala se časem stala zákristie dnešního chrámu, jehož stavba byla započata r. 1280. Ranně gotický presbytář byl hotov okolo r. 1300, síňové gotické trojlodí a kaple Panny Marie pocházejí z poloviny 14. století. Mohutná kostelní věž byla zdvižena v letech 1491 - 1506. Kostel byl pak po r. 1542 rozšířen o severní přístavek. V letech 1537 - 1539 byl pozdně goticky a v letech 1908 - 1911 pseudogoticky přestavován. Čáslavská milostná socha P. Marie s Ježíškem pochází z konce 15. století a je umístěna v podvěžní kapli.

Náměstí v Čáslavi je význačné dvěma sochařskými díly. Pomníkem Jana Žižky od J. V. Myslbeka z r. 1881 a mariánským sloupem z r. 1745 se sochami sv. Jana Nepomuckého, Prokopa, Floriána a Šebastiána. Na blízkém Kostelním náměstí je děkanský chrám s vysokou čtyřpatrovou věží. Vstoupit do něho můžeme třemi vchody: goticko-renesančním portálem v zadním průčelí, pseudogotickým portálem v severní předsíni nebo gotickým portálem od jihu.

Severní přistavěná loď zakončená kaplí P. Marie má křížovou hřebínkovou klenbu, zatímco boční lodě původního trojlodí jsou klenuty pouze křížově. Hlavní loď s klenbou síťovou přechází do presbytáře, po jehož stranách jsou sakristie a podvěží. V presbytáři se zachoval fragment raně gotické malby, hlava sv. Kryštofa a portál od sakristie z r. 1130.

Sakristie je nejstarší částí celé stavby. Skládá se z apsidy, lodě a hranolové věže. Její dnešní podoba je výsledkem mladších renesančních úprav.

Zařízení kostela je pseudogotické. Hlavní oltář je ale z přelomu baroka a klasicismu, opatřen dobovými sochami sv. Petra a Pavla. V lodi na pilířových konzolách stojí soch sv. Anny, Jáchyma, Prokopa a Vojtěcha z 18. století. V severní boční lodi je barokní oltář Povýšení sv. Kříže. Cenný rokokový tabernákl vytepaný z postříbřeného plechu v podvěžní kapli obsahuje sochu Panny Marie s Ježíškem a říšským jablkem. v sakristii se nachází starobylý Jistislavův náhrobek z 1. poloviny 13. století.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Poutě a pobožnosti

Hlavní pouť: neděle po 29. 6. (sv. Petr a Pavel)

Turistický region Střední Čechy

V regionu, který se vine širokým pásem okolo Prahy, najdeme nejznámější a nejpohádkovější české hrady, kterými jsou Karlštejn a Křivoklát. Ani další hrady a zámky nezůstávají co do popularity pozadu. Mezi oblíbené atraktivity patří také labyrintárium zámku Loučeň, kutnohorský chrám svaté Barbory zapsaný do seznamu UNESCO a další. Region je bohatý na zajímavé technické památky - k prohlídkám zvou stříbrné a zlaté doly, hornické skanzeny, vápenckové lomy, z nichž nejznámější je Velká Amerika. Mezi přírodními zajímavostmi vynikají jeskynní systémy Českého krasu, Průhonický park, skalnaté hřebeny Brd, romantické údolí řeky Sázavy a kraj Blanických rytířů, kterému vévodí legendární hora Blaník.

Střední Čechy-západ, Střední Čechy-jih, Střední Čechy-severovýchod-Polabí