Góra Świętej Anny, kostel sv. Anny

Podle legendy byl na Hoře sv. Anny první kostel postaven španělským knížetem vracejícím se z války. Poté, co dorazil na vrchol, se tažní voli zastavili a nechtěli jít dále. Kníže to vnímal jako Boží znamení, a proto zde nechal postavit chrám, do něhož umístil sošku sv. Anny. Stávající novogotickou, respektive novobarokní výzdobu získal kostel v letech 1957-1962. dne 21. června 1983 navštívil toto místo během své druhé pouti do rodné vlasti sv. Jan Pavel II.
Kalvárie na Hoře sv. Anny vznikala v letech 1700-1709 podle projektu italského architekta Domenica Signa. Skládá se ze 40 kaplí, které jsou rozmístěny na východním a jižním úpatí Hory sv. Anny. Jednou z nejkrásnějších památek církevního umění je kostel sv. Kříže. Od 14. září 1764 do dnešního dne se zde pravidelně každý rok ve stejnou dobu koná pobožnost křížové cesty.

Železniční stanice

6,2 km