Kutná Hora, katedrála sv. Barbory

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 21. 3. 2015) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden

Chrám byl vždy symbolem města, hrdostí Horníků a dodnes zůstává nejznámější kutnohorskou stavbou. Kostel je považován za nejoriginálnější pozdně gotický chrám katedrálního typu v Evropě. Kostel se stal výrazem někdejšího bohatství a moci města.

Chrám byl založen v roce 1388 na náklad patricijských kutnohorských rodů. Podnět k jeho stavbě dalo však Bratrstvo Božího těla, založené v roce 1384, od té doby probíhaly také sbírky ve prospěch stavby.

V počátečním období zde pracovala stavební huť ovlivněná Petrem Parléřem. Nejstarší část byla dokončena do roku 1392, jedná se o 8 ochozových kaplí. Počátkem 15. století bylo trojlodí změněno v pětilodí. Po dobu husitských válek /po 1420/ byla stavba na 60 let přerušena. Až koncem 15. století pokračuje mistr Hanuš klenbou ochozu a stavbou triforia. 1499 uzavřel mistr staroměstské školy pražské Matouš Rejsek síťovou klenbu presbytáře. V letech 1512 – 1532 vytvořil Benedikt Ried z Pístova /nazývaný také Rejt/ nad vnitřními arkádami spodní části chrámu samostatné stejnolodní trojlodí, které nemá obdoby. Rejt je také tvůrcem velmi netypických stanových věží. Veškerá stavební činnost byla v té době ukončena zápisem v kronice v roce 1558, stavba byla na západní straně uzavřena hrubou, tzv. „jalovou“ zdí. Dosavadní donátoři stavby neměli tolik dalších prostředků, aby byla zaručena celá dostavba chrámu. V 17. století byl chrám kolejním kostelem jezuitů. Ti roku 1733 odstranili stanovou střechu, chrám byl galerií spojen s jezuitskou kolejí. Většina interiéru byla v 17. a 18. století barokizována. K nutné generální restauraci, a vlastně i jakési celkové dostavbě chrámu došlo v letech 1884 – 1905. Tehdy bylo vytvořeno západního průčelí se vstupním portálem a varhanní kruchta. V letošním roce se dokončila rozsáhlá obnova vnějšího pláště chrámu.

Chrám je 70m dlouhý, 40m široký a uvnitř 30m vysoký. V současnosti probíhá dlouhodobá, velmi potřebná celková oprava chrámu opět po 100 letech. Nápadná shoda chrámu s pražským chrámem sv. Víta není náhodná, město se chtělo Praze vyrovnat a pražští stavitelé se na výstavbě kutnohorské katedrály mocně podíleli.

Turistický region Střední Čechy

V regionu, který se vine širokým pásem okolo Prahy, najdeme nejznámější a nejpohádkovější české hrady, kterými jsou Karlštejn a Křivoklát. Ani další hrady a zámky nezůstávají co do popularity pozadu. Mezi oblíbené atraktivity patří také labyrintárium zámku Loučeň, kutnohorský chrám svaté Barbory zapsaný do seznamu UNESCO a další. Region je bohatý na zajímavé technické památky - k prohlídkám zvou stříbrné a zlaté doly, hornické skanzeny, vápenckové lomy, z nichž nejznámější je Velká Amerika. Mezi přírodními zajímavostmi vynikají jeskynní systémy Českého krasu, Průhonický park, skalnaté hřebeny Brd, romantické údolí řeky Sázavy a kraj Blanických rytířů, kterému vévodí legendární hora Blaník.

Střední Čechy-západ, Střední Čechy-jih, Střední Čechy-severovýchod-Polabí