Bystré, kostel sv. Jana Křtitele

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 25. 8. 2017) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden
, zimní čas, každý týden
, letní čas, každý týden
, zimní čas, každý týden
, letní čas, každý týden
, celý rok, každý týden, s nedělní platností

Historie poutního místa

Výrazným oživením náboženského života v Bystrém bylo období vlády hraběnky Anny Kateřiny z Martinic, která získala v listopadu roku 1682 papežské povoleni k založení karmelského bratrstva. Tehdy vznikly slavné karmelské pouti do bysterského kostela. K oltáři Panny Marie putovala procesí z blízkého i dalekého okolí nejen v hlavní poutní den v polovici července, ale po celé léto. Bysterští dovedli mariánských poutí dobře využít. Postavili poblíž kostela ;masné krámy, boudy s chlebem a pečivem, které přinášely dobré výdělky nejen podnikavým cechům, ale i městečku.

Farní kostel v Bystrém, posvěcený při založení ke cti sv. Jana Křtitele, se od té doby stal cílem vzrůstajícího množství poutníků. Pro jejich potřeby nechal hrabě František Rudolf z Hohenembsu v letech 1722 - 1723 kostel zbořit a vystavět nový. Za vlády Josefa II. byly poutě zakázány a obnoveny byly až po I. světové válce.

Popis poutního místa

Uprostřed náměstí stojí zmíněný kostel Panny Marie a sv. Jana Křtitele.
Portálový monumentální oltář zdobí sochy Boha Otce, sv. Zachariáše a Alžběty a uprostřed obraz Křtu Páně od J. Rottera z roku 1751.
Boční oltáře jsou zasvěceny sv. Anně, Barboře, Karlu Boromejskému, Antonínu z Padovy, Janu Nepomuckému a Smrti sv. Josefa. Oltář Panny Marie z konce 18. století je ozdoben reliéfem Panny Marie Karmelské z 19. století.
U vítězného oblouku upoutají dvě velká sousoší Piety a sv. Marie Magdalény pod křížem z doby po polovině 18. století.

Z obrazové výzdoby uveďme obrazový cyklus ze života Kristova od V. Bergla, medailóny s obrazy apoštolů, obraz Poslední večeře od J. Dittmanna z roku 1843 a rustikálně ztvárněný votivní obraz Madony z roku 1721.

Pře chrámem můžeme spatřit barokní sochu Panny Marie Bolestné z roku 1725, při silnici k zámku sv. Šebastiána z roku 1714, pod náměstím na mostě přes potok sv. Jana Nepomuckého z roku 1713 doprovázený sv. Václavem z roku 1888.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Poutě a pobožnosti
Hlavní pouť: neděle po 16. 7. - Panna Maria Karmelská
titulární ke sv. Janu Křtiteli

Železniční stanice

14 km (Polička)

Autobusová zastávka

200 m

Restaurace

150 m

Obchod

150 m

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí