Vítězná-Kocléřov, kostel Navštívení Panny Marie

Stručný popis poutního místa

Kocléřov je místo na Královéhradecku, které dnes důvěrně znají - kromě nemnoha stálých obyvatel - snad jen chalupáři, cyklisté a houbaři. A přece se tady nalézá jedno z poutních míst Trutnovska, sem kdysi mířila procesí a tady v borových lesích, stranou od hlavních cest, se setkávali lidé od Dvora až po Žacléř.

Příběh poutního místa U Studánky má svou přesně datovanou historii. Začíná v létě 1848, kdy zde na základě opakujícího se snu jedné osleplé ženy hledali a nalezli pramen, jehož voda jí skutečně vrátila zrak.

Zpráva o zázraku se rychle roznesla a lidé začínali přicházet. Pramen je proměněn v studnu se stříškou, o deset let později tu patrně již stojí i prostá kaple Božského Srdce Páně. Časem přibudou i dvě malé zděné kapličky. Poutní místo získává na věhlasu, a proto je v roce 1893 ve svahu nad studnou postavena novorománský kostel Navštívení Panny Marie ze žlutavého pískovce, jehož vnitřní výzdoby se ujímá kocléřovský malíř. Během pěti let pokrývá stěny i strop svatostánku figurálními i ornamentálními motivy a tato výzdoba řadí svou originalitou tuto církevní stavbu mezi jedinečné památky. Kostel se stává - spolu s širokým pískovcovým schodištěm, začínajícím u studny - dominantou celého poutního místa. Zároveň je zde zbudována i křížová cesta se čtrnácti zastaveními zobrazenými na litinových deskách, doplněná kaplí Getsemany a kaplí Božího hrobu. Věřící sem přicházejí o každém mariánském svátku a jejich účast bývá tak hojná, že je už ani kostel nedokáže pojmout: mše se často slouží na volném prostranství.

Scházejí se zde především německy mluvící věřící. Přesto po roce 1945 tradice církevních slavností U Studánky nezaniká a bohoslužby se tu konají, i když se stále menší účastí, až do 70. let. Tehdy už začíná být hlavní starostí hrstky věřících stav staveb, na jejichž opravy nejsou peníze. Zanikají dvě malé kapličky, stříška studny a křížová cesta přichází o 4 ze svých obrazových zastavení. Zle se vede i malbám v kostele, jehož střechou zatéká.

Pomoc přichází až po roce 1989, a to především ze strany bývalých německých rodáků, kteří zakládají fond na záchranu a obnovu památek.

Královéhradecký farář P. František Beneš začal s obnovou kostela Navštívení Panny Marie U Studánky.

V roce 1990 je v poutním kostele znovu vysvěcen zvon a provedeny nejnutnější opravy. O pět let později dochází k renovaci nejstarší kaple. Opravuje se a čistí studna, restauruje socha archanděla Michaela a postupně jsou opravovány i litinové plastiky křížové cesty. Štědrý finanční odkaz jednoho z bývalých německých rodáků, pana Springera ze Stanovic, v roce 1998 umožní opravit široké pískovcové schodiště a nechat navrhnout a vyrobit chybějící plastiky křížové cesty, které budou vsazeny zpět na své původní místo.

První pouť po 47 letech vykonali poutníci k patronátní slavnosti 5. 7. 1992. Sešlo se několik set poutníků z Čech, Německa a Rakouska.

Tak bylo místo, kde se po 150 let koná tradiční slavnost na svátek Navštívení Panny Marie, znovu probuzeno a slouží jako poutní místo Čechům i Němcům společně.

A tak nedaleko Kocléřova naleznete dnes mnohé z toho, za čím sem putovali lidé již koncem minulého století. Voňavé ticho borovic obklopuje kostel i impozantní schodiště, putování po křížové cestě je příjemnou procházkou, dotýkající se na začátku i na konci samého srdce místa - zázračné studánky i nejstarší kaple.

Poutě a pobožnosti

Konání poutí do Kocléřova je doloženo již v 18. století.

Svátek Navštívení Panny Marie byl II. Vatikánským koncilem přeložen z 2. července na 31. května. Přesto se hlavní pouť koná podle dřívějšího data.

Hlavní pouť: 1. neděle v červenci (dříve Navštívení Panny Marie); 1. neděle v září;

Ostatní poutě: poslední neděle v květnu

Turistický region Krkonoše a Podkrkonoší

Krkonoše jsou nejstarším českým národním parkem. Je to místo s nejvyšší horou České republiky Sněžkou, která se stala tradičním výletním cílem. Oblast Krkonoš je vyhlášená pro množství přírodních krás. Mezi nejoblíbenější místa patří pramen řeky Labe, malebné vodopády, naučná stezka Černohorským rašeliništěm s vyhlídkovou věží a horské boudy, které patří k nejvýše položeným ve střední Evropě. Horám vládne všudypřítomný Krakonoš, kterého lze spatřit v nejrůznějších podobách - sněhové sochy, plastiky, sochy a různorodé upomínkové předměty. Oblast Krkonoš a Podkrkonoší je vyhledávaná pro nepřeberné sportovní a rekreační aktivity jak v zimním, tak v letním období.

Krkonoše a Podkrkonoší