Bohdašín-Rokole, kostel Panny Marie

Pro zasvěcený život v naší diecézi je beze sporu významné místo, kde se lidé pravidelně schází k modlitbám za kněžská a řeholní povolání. Je jím mariánské poutní místo Rokole u Nového Města nad Metují, které se stalo centrem schönstattského hnutí v naší zemi.

Historie poutního místa

Podle legendy zabloudilo ve zdejších hlubokých lesích (rokli) děvčátko. Ve velké tísni se obrátilo o pomoc k Panně Marii. Ta se dívce zjevila a vyvedla ji za ruku z lesa ven. V místě zjevení vytryskl pramen a vznikla tu studánka, jejíž voda, podle druhé legendy, uzdravila slepého synka lesníka. Zbožní ctitelé Matky Boží zavěsili nejprve na strom u studánky mariánský obrázek a později zde vystavěli dřevěnou kapli, která byla v roce 1859 nahrazena kaplí zděnou.

O rok později sem byl zavěšen obraz P. Marie s Ježíškem od malíře Klemense známý pod titulem Panna Maria Rokolská. Podle něho zhotovil novoměstský sochař Marek sochu Panny Marie do kostela, který dal v roce 1930 postavit továrník Přibyl na svém pozemku. Tento kostel byl posvěcen v roce 1945. Vedle kostela stojí dřevěná stavba "Loreta", kde můžeme vidět obrazy sedm bolestí Panny Marie v podání lidového umělce. Protože se poutníci rádi modlí křížovou cestu, byla postavena na protějším zalesněném svahu již v roce 1874.

V srpnu 1939 našla svůj duchovní domov v této kapličce skupina mladých českých bohoslovců a kněží, kteří poznali schonstattské hnutí a jeho zakladatele P. Kentenicha. S nadcházející válkou nemohli již putovat do Schönstattu, proto hledali způsob, jak přenést tuto mariánskou spiritualitu do Čech. Našli zapomenutou rokolskou kapličku, která po letech vypadala jako skladiště „zbožného harampádí“ a v ní, podobně jako P. Kentenich a jeho svěřenci v Schönstattě, uzavřeli 11. 8. 1939 úmluvu lásky s Pannou Marií. Slova „Nic bez tebe, nic bez nás“ vyjadřují stěžejní myšlenku této úmluvy.

Od té doby se stala  Rokole kolébkou a centrem [Obraz Panny Marie Rokolské od malíře Klemense.] schönstattského hnutí u nás. V této malé kapličce, která postupně měnila svou tvář až do dnešní podoby, se darovalo svou osobní úmluvou lásky k Panně Marii mnoho dalších. Nabídli Matce Boží své práce, modlitby a oběti, sebe sama, aby Maria z tohoto místa bohatě rozdílela milosti, přitahovala mladistvá srdce a vychovávala je ve svaté všedního dne. Hnutí, jehož cílem je nábožensko-mravní obnova světa zapustilo v Rokoli hluboko kořeny.

Postupně se rozvíjely jednotlivé složky schönstattské rodiny. V roce 1941 odešla do Německa první česká dívka, která se rozhodla stát sestrou - členkou sekulárního institutu Schönstattských sester Mariiných, v roce 1944 ji následovala další a po válce prožívalo ve Švýcarsku svůj noviciát sedm děvčat z Čech. Přišel "vítězný únor 1948". Protože sestry neuvažovaly o emigraci a věděly, že je - jak řekl jejich zakladatel – „jejich místo u národa, zvláště, když trpí“, vrátily se domů a začaly působit v jižních Čechách. Po likvidaci řádů přešly do civilu a musely opustit Českobudějovickou diecézi.

Odešly většinou do továren a dělnických zaměstnání. Část se dostala do blízkosti Rokole. Sestry bydlely v malé chaloupce na Novém Hrádku a tajně se staraly o rokolskou kapličku. Po policejním zátahu v roce 1957 se jich 7 dostalo do vězení. Společnost sester ale pracovala dál. V období pražského jara se začalo uvažovat o stavbě domku v Rokoli. Jeho stavba byla i přes nepřízeň dalších poměrů dokončena v rocel974. Tento „domeček“ se stal domovem nejen pro sestry, ale i pro ostatní členy schönstattské rodiny.

[Socha Panny Marie Rokolské z kostela.] Současnost

Po pádu totality se splnila touha celé schönstattské rodiny u nás. V Rokoli byla postavena a 19. 7. 1997 posvěcena první originální svatyňka v Čechách - kopie původní kapličky v Schönstattě. Je to 143 schönstattská kaplička na světě a nese ideál - poslání Betléma. Tři roky na to byl dobudován v její blízkosti provinční dům, kde v současné době žije asi 22 sester, většinou už starších a nemocných.

Přes mnohé aktivity, které se tu konají (exercicie, duchovní obnovy, tábory, různá setkání schönstattské rodiny), zůstává Rokole místem ticha, pokoje, modlitby a adorace.

autor: sestra M. Václava

Poutě a pobožnosti

Rokolská pouť: v neděli v září, kolem svátku Narození Panny Marie

Turistický region Královehradecko

Pro region jsou typická skalní města, stolové hory, bludiště rozmanitých skalních útvarů, hrady a zámky a množství značených turistických tras jak pro pěší, tak pro cyklisty. Mezi nejvyhledávanější zajímavosti patří barokní pevnostní město Josefov s labyrintem podzemních chodeb a vojenské pevnosti. Oblíbeným místem je i údolí řeky Úpy nedaleko Ratibořic známé především prostřednictvím Babičky Boženy Němcové.

Kladské pomezí, Hradecko, Orlické hory