Vernéřovice, Poutní kaple Panny Marie

Obec Vernéřovice se nachází v severozápadním cípu tzv. Broumovského výběžku, 20km východně od Trutnova.

Popis poutního místa

Kolonizační ves uličního typu Vernéřovice byla založena v 2. polovině 13. století. Dnešní farní kostel stojí na návrší obklopen hřbitovem. Byl založen r.1719 na místě starší kostelní stavby broumovským opatem O. Zinkem. Hlavní oltář a boční oltáře sv. Josefa a Anny pochází z poloviny 18. století.

Poutníci však dříve vyhledávali spíše jiný kostel. Poutní kostelík P. Marie Pomocnice byl postaven, v pramenné oblasti Vernéřovického potoka na Horském hřbetu. Nedaleko něj ještě existuje vyhledávaná horská studánka, jež dala celému kopci jméno. Na konci Vernéřovic vede lesní cesta k poutnímu místu, vzniklému z popudu Augustina Streubela a jeho dvou přátel.

Kostel P. Marie byl však zdevastován činností pionýrského tábora. Pseudogotický kostel je dnes prázdný, milostný obraz Panny Marie pasovské je provizorně uschován ve farní budově. Zničeny jsou i studniční kaple, kaple Panny Marie Bolestné a jednotlivá zastavení křížové cesty. V současnosti jsou v rekonstrukci.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Turistický region Královehradecko

Pro region jsou typická skalní města, stolové hory, bludiště rozmanitých skalních útvarů, hrady a zámky a množství značených turistických tras jak pro pěší, tak pro cyklisty. Mezi nejvyhledávanější zajímavosti patří barokní pevnostní město Josefov s labyrintem podzemních chodeb a vojenské pevnosti. Oblíbeným místem je i údolí řeky Úpy nedaleko Ratibořic známé především prostřednictvím Babičky Boženy Němcové.

Kladské pomezí, Hradecko, Orlické hory