Luže, kostel Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 18. 4. 2014) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden

Poutní chrám P. Marie Pomocné na Chlumku v Luži

Kostel Panny Marie Pomocnice křesťanů je jedním z nejvýznamnějších poutních míst východních Čech. Byl vystavěný na čedičovém návrší „Chlumku“ nad Luži v letech 1690-1695. Poutní místo založila hraběnka Marie Maxmiliána Eva Terezie Hieserlová. Vzniklo podle návrhu P.I.Bayera, kterými se nechal vést italský architekt G.B.Alliprandi. Stavba je výjimečná už jen tím, že jde o ojedinělou stylově čistou stavbu raného baroka. Na vnitřní výzdobě se podíleli řezbář J.F.Pacák a malíř J.J.Heintsche. Kostel je typická česká jezuitská stavba s jednou lodí, bočními kaplemi a emporami, s bazilikálním osvětlením lodi, užším presbytářem a dvouvěžovým průčelím. V interiéru je architektonicky pozoruhodná zděná Mariánská kaple v presbytáři, která je zaklenutá kupolí s tzv. lucernou. Zde se uchovává uctívaný milostný obraz Panny Marie Pomocné- tzv. Pasovské. O tomto obrazu uváděla sama zakladatelka, že jde o kopii originálu L. Cranacha z Innsbrucku, kterou údajně namaloval týž malíř, který pořídil i kopii uctívaného obrazu v Pasově. V roce 2010 byla dokončena „Obnova interiéru poutního chrámu Panny Marie na Chlumku v Luži. Nyní máte díky tomuto projektu možnost zhlédnout zrestaurované varhany, novou výmalbu kostela, restaurátorské práce na mobiliáři-zejména na Mariánské kapli s hlavním oltářem apod..

Od 8/2011 do 06/2012 se realizovala stavba výtahu a stavba prosklené zádveřní stěny.

Projekt zpřístupnění církevní památky podobného typu pomocí výtahu je ojedinělý v celé ČR. Přístup do kostela je díky stavebním úpravám, spočívajících ve vybudování výtahu s přístupovou podzemní chodbou a cestou, umožněn i občanům se sníženou schopností pohybu. Díky prosklené stěně v zádveří chrámu vznikla jedinečná možnost prohlídky kostela v turistické sezóně bez průvodce navíc doplněná o audiovizuální techniku umožňující seznámení se v detailech s nádherným barokním vybavením kostela, s jeho historií a okolím. Je zde k dispozici film v češtině, němčině, angličtině, ruštině, polštině, španělštině, francouzštině a italštině.

V 03/2016 byla dokončena oprava interiéru chrámu. Byly zrestaurovány zbývající  dřevěné prvky - 6 bočních oltářů, 6 zpovědnic, spodní část kazatelny, nábytek v sakristiích, zbývající obrazy, 4 schodiště, všechny vnější i vnitření dveře, apod.

Dále se podařilo zrealizovat opravu vstupního portálu, soch sv. Jáchyma, sv. Josefa a fasády průčelí.

V 03/2017 byly zahájeny stavební a restaurátorské práce na akci "Rekonstrukce areálu  a fasády poutního chrámu Panny Marie na Chlumku v Luži", podpořené dotací z IROP. Při této opravě byla obnovena fasáda lodi kostela, celá ohradní zeď, chodník a zeleň v areálu zahrady. Park kolem kostela byl slavnostně otevřen 19.4.2018.

Mše svaté na Chlumku: Neděle 9:30 hod.

Aktuální informace najdete na webových stránkách farnosti: www.chlumek.net

Železniční stanice

8 km (Skuteč)

Autobusová zastávka

250 m

Restaurace

200 m

Obchod

300 m

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí