Klášterec nad Orlicí, farní kostel Nejsvětější Trojice

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 9. 3. 2015) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden
, v době postní, každý týden, Pobožnost křížové cesty po mši svaté
, v době postní, každý týden, Pobožnost křížové cesty přede mší svatou
, celý rok, každý týden

Farní kostel Nejsvětější Trojice je jedním z nejstarších kostelů v diecézi Královéhradecké i v celých Čechách, jehož současná podoba pochází z roku 1452.

Podle legendy se traduje, že na místě nynějšího chrámu stál mnohem starší, patrně dřevěný křesťanský kostelík. V druhé polovině 13. století zde vystavěli bratři Cyriakové klášter a farní kostel.

Klášter byl společně s kostelem vypálen během husitských bouří v roce 1421. Kostel byl poté obnoven v roce 1452.

Podle svědectví "farní tety" Marie Staříkové, ještě v padesátých letech přicházeli do Klášterce poutníci, aby si před zdejším obrazem Panny Marie vyprošovali Boží požehnání a pomoc.  Současná zpovědnice prý byla pořízena za přispění poutníků z Výprachtic. Rovněž z této doby pocházejí svědectví o tom, jak za první světové války přistupovaly po kolenou ženy od kostelního vchodu až ke mřížce a prosily za své manžely na válečné frontě a za obživu svých rodin.

I dnes je možno Klášterec navštívit jako cíl pouti k Nejsvětější Trojici, Panně Marii Klášterecké a pro povzbuzení příkladem Anny Bohuslavy Tomanové.

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí