Opočno, kostel Narození Páně

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 17. 3. 2014) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden, od 17:30 je příležitost ke svátosti smíření
, celý rok, každý týden, s nedělní platností

Klášterní kostel Narození Páně

Kostel spolu s klášterem pro řád kapucínů postavil v r. 1676 - 78 italský stavitel Bernard Minelli. Založil jej Ludvík Colloredo z Walsee r. 1673.

Vzácný čelní obraz znázorňuje betlémskou událost Narození Páně. V dolním pravém rohu obrazu je portrét zakladatele, jeho manželky a dcery. Zakladatel drží v ruce model kostela.

Obětní stůl je z r. 1979. V přední části je ozdoben výjevy z utrpení Páně. Ambon - pulpit je zdoben obrazem sv. Františka Serafínského, jako představitele žitého evangelia. Výjevy na obětním stole i na ambonu jsou tepány ve měděné folii. Oltář i ambon navrhl a výjevy tepal P. Václav Hartman z Hronova. Na oltáři příčné kaple je vzácná barokní socha P. Marie.

Ke kostelu byly přistavěny v 18. století ambity, v nichž je 14 obrazů křížové cesty z r. 1760 od slavného vídeňského malíře Jana Václava Bergla. Obrazy jsou zrestaurovány.

V kostele se koná každoročně slavnost zvaná Porciunkule, vždy v neděli po 2. srpnu, respektive první srpnovou neděli. Je to pouť, která má velkou tradici a je hojně navštěvována ze širokého okolí. Váže se k původním obyvatelům přilehlého kláštera, řádovým bratřím sv. Františka, kapucínům. Jméno "Porciunkule" znamená "podíleček" - porce, malá porce. Tak nazval sv. František malý kostelík poblíže svého rodného Assisi. Kostelík zasvěcený P. Marii Andělské byl v době sv. Františka na spadnutí, světec jej opravil a slavil 2. srpna 1208 jeho posvěcení.

Turistický region Královehradecko

Pro region jsou typická skalní města, stolové hory, bludiště rozmanitých skalních útvarů, hrady a zámky a množství značených turistických tras jak pro pěší, tak pro cyklisty. Mezi nejvyhledávanější zajímavosti patří barokní pevnostní město Josefov s labyrintem podzemních chodeb a vojenské pevnosti. Oblíbeným místem je i údolí řeky Úpy nedaleko Ratibořic známé především prostřednictvím Babičky Boženy Němcové.

Kladské pomezí, Hradecko, Orlické hory