Plzeň, katedrála sv. Bartoloměje

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 13. 5. 2015) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, 1x za měsíc, 1. v měsíci
, celý rok, každý týden

Farní kostel, od r. 1993 zároveň katedrála plzeňského biskupa, je velkolepá gotická stavba, budovaná od poloviny 14. století řádem německých rytířů. Stojí neobvykle uprostřed hlavního náměstí, zbudovaná od základů až ke krovu z hrubozrnných pískovcových kvádrů. Na vnější straně měří stavba i s opěrnými pilíři 57,6 m délky a 26,0 m šířky. V průčelí byly založeny dvě věže, z nichž jižní nebyla nikdy postavena. Severní věž dostala po vyhoření r. 1835 nynější štíhlou jehlancovou střechu. Celková výška věže 102,2 m z ní činí nejvyšší chrámovou věž v republice, návštěvníci mohou navštívit vyhlídkovou pavláčku ve výši 56 m. Koncem 14. století byl kostel zastřešen vysokou stanovou střechou, která v roce 1525 vyhořela a byla nahrazena dodnes zachovalými pozdněgotickými krovy. Ve veži je umístěno 5 zvonů, z nichž 4 byly pořízeny v roce 2015 ze sbírky obyvatel a plzeňských podniků. Celková váha souboru je 13,6 t, největší zvon Bartoloměj má 5,8 t.

Trojlodí chrámu je rozděleno třemi páry oblých mohutných pilířů na tři stejně vysoké lodi se síťovou klenbou z poloviny 15. století. V obou bočních lodích se nacházejí 4 obrovská hrotitá okna s bohatými kružbami a vitrážemi. K jižnímu boku presbytáře přiléhá pozdněgotická Šternberská kaple, vystavěná kolem roku 1470, sklenutá klenbou s visutým svorníkem.

Hlavní oltář byl zhotoven r. 1883 podle plánů architekta Josefa Mockera od vídeňského řezbáře Josefa Leimra v novogotickém slohu. Nejcennější uměleckou památkou kostela je milostná socha Panny Marie, známá Plzeňská Madona, stojící ve výklenku na hlavním oltáři. Pochází z doby po roce 1380. z tzv. „období krásných madon“. Je vytesána z opuky, měří 1,34 m. Významná je i skupina Ukřižování z pol. 15. století, která je zavěšena nad novým, moderním hlavním oltářem z roku 2006. Na kruchtě se nachází obrovské varhany, zhotovené r. 1894 varhanářem Emanuelem Petrem v Praze.

Kolem kostela se, až do vlády Josefa II., rozkládal hřbitov. Za zmínku stojí ještě mariánský sloup, stojící na náměstí, severovýchodně od kostela. Postavila ho plzeňská obec r. 1681 na odvrácení morové rány.

Samozřejmostí jsou každodenní bohoslužby sloužené v této katedrále, s hlavní farní mší svatou v neděli v 10.30. Během nedělní bohoslužby je možné si pravidelně poslechnout Scholu od katedrály sv. Bartoloměje, která za zvuku varhan doprovází lid při zpěvu.

www.katedralaplzen.org

Turistický region Plzeňsko a Český les

Na území regionu nalezneme monumentální kláštery, poutní místa, romantické hrady a zámky i přírodní zajímavosti. Vyznavači aktivní dovolené a především vodáci vyhledávají pověstnou řeku Berounku. Na zvídavé návštěvníky čekají zábavné i naučné atraktivity, jako je například unikátní vodní hamr v Dobřívi, nebo plzeňské science centrum Techmania. Milovníky historie jistě nadchnou původní chodské vesnice a vyhlášené chodské poutě a slavnosti. Centrem regionu je město Plzeň, kde lze navštívit Pivovarské muzeum, sídlící v původním středověkém právovárečném domě, prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj s ochutnávkou a projížďkou na formanském voze, nebo plzeňské historické podzemí.

Český les, Plzeňsko