Jablonné v Podještědí, Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy klášterní turistika

Bazilika minor svatého Vavřince a svaté Zdislavy byla postavena podle plánů slavného vídeňského architekta Jana Lukáše Hildebranta v letech 1699-1729 ke cti zde pochované sv. Zdislavy z Lemberka. Tento původně klášterní a po roce 1788 také farní chrám stojí na místě staršího gotického kostela založeného spolu s klášterem kolem roku 1252 Zdislavou z Lemberka. Roku 1425 byl vypálen husity a nahrazen prozatímním dřevěným kostelíkem. Základy současné stavby, které jistí pilíře zapuštěné až do hloubky 30 m pod úroveň kostela, byly položeny v roce 1699. V roce 1996 povýšil tento kostela Jan Pavel II na baziliku minor.

Výzdoba kostela pochází z doby po požáru Jablonného v roce 1788. Nový hlavní pseudobarokní oltář vytvořil Wihlem August, oltářní obraz sv. Vavřince je dílem Karla Krattnera a malý obrázek sv. Zdislavy prof. Mervarta. Kazatelna je z dílny místního řezbáře Josefa Neumanna. Cínová křtitelnice pochází z bývalého farního kostela. Současné varhany zdobí klášter od roku 1895.V kostele dále nalezneme oltář Panny Marie růžencové a oltář Nejsvětějšího srdce Páně. Zvláštní úctě se pak těší Mariánsko-zdislavský rokokový oltář, na němž stojí pozdně gotická madona a relikviář sv. Zdislavy. Lebka byla na oltář umístěna až po beatifikaci roku 1908. Před oltářem se nachází barokní mříž, která ohraničuje průhled do krypty s ostatky sv. Zdislavy.

Turistický region