Církvice, kostel sv. Vavřince

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 11. 8. 2017) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden

Obec Církvice leží u potoka Klejnárka v úrodném Polabí 4km od Čáslavi a 5km od Kutné Hory.

Popis poutního místa

Kostel v Církvicích je doložen k r. 1344 jako zděný, předcházela mu patrně dřevěná stavba. Po zdevastovaní za třicetileté války byl kostel zbarokizován r. 1684. O čtyři roky později byl v kostele umístěn milostný obraz Panny Marie Bolestné.

Kostel se nachází uprostřed obce na vyvýšeném hřbitově. Obdélný jednolodní chrám se západním štítovým průčelím je doplněn dvěma bočními hranolovými kaplemi. Hranolová věž se tyčí nad pravoúhle zakončeným presbytářem. Ke kostelu jsou dále přistavěny dvě sakristie a předsíň, zvonice stojí volně před kostelem. Kaple a presbytář jsou sklenuty křížovou klenbou, zatímco loď klenbou valenou.

Zařízení kostela je většinou barokní. V jižní boční kapli se nachází rokokový tabulový oltář sv. Jana Nepomuckého, v severní kapli barokní tabulový oltář s deskovým obrazem Piety od Mistra Třeboňského. V lodi se nachází obrazy sv. Agáty, Apolonie, Rozálie a Blažeje od I. Raaba.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Turistický region Střední Čechy

V regionu, který se vine širokým pásem okolo Prahy, najdeme nejznámější a nejpohádkovější české hrady, kterými jsou Karlštejn a Křivoklát. Ani další hrady a zámky nezůstávají co do popularity pozadu. Mezi oblíbené atraktivity patří také labyrintárium zámku Loučeň, kutnohorský chrám svaté Barbory zapsaný do seznamu UNESCO a další. Region je bohatý na zajímavé technické památky - k prohlídkám zvou stříbrné a zlaté doly, hornické skanzeny, vápenckové lomy, z nichž nejznámější je Velká Amerika. Mezi přírodními zajímavostmi vynikají jeskynní systémy Českého krasu, Průhonický park, skalnaté hřebeny Brd, romantické údolí řeky Sázavy a kraj Blanických rytířů, kterému vévodí legendární hora Blaník.

Střední Čechy-západ, Střední Čechy-jih, Střední Čechy-severovýchod-Polabí