Chrudim, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 20. 3. 2017) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden
, celý rok, každý týden, od adventu do Velikonoc je mše přesunuta do farní kaple
, celý rok, každý týden

Již z dálky vítá všechny, kdo přijíždějí do Chrudimi, arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Založen byl již před rokem 1349 na místě hradu královského věnného města. Stavba využívající presbytář hradní kaple pokračovala až do konce 14. století. Zásadní změny prodělal chrám v 16. a 17. století a v letech 1850–1880, kdy chrudimský architekt František Schmoranz provedl novogotickou úpravu. Tato přestavba se dotkla zejména západního průčelí i obou věží. Chrám je farním kostelem chrudimské farnosti.

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí