Trutnov-Vnitřní Město, kostel Narození Panny Marie

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 3. 5. 2016) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden, mše sv, 2. neděle v měsíci mše sv. pro děti s rytmickým doprovodem
, celý rok, každý týden
, celý rok, každý týden
, celý rok, každý týden, mše sv., od 9 do 15 hodin výstav NSO
, celý rok, každý týden, mše svatá
, celý rok, každý týden, mše svatá
, celý rok, každý týden, bohoslužba slova s ranními chválami

Výstavba bývalého trutnovského farního kostela spadá do doby vzniku města. Listina papeže Martina IV. z roku 1283 potvrzuje jeho zasvěcení P.Marii. 24.září roku 1745 v době II.slezské války gotický kostel vyhořel při totálnímu požáru města tak, že se nedal již obnovit. Současný kostel Narození Panny Marie, podle plánu stavitele Leopolda Nidereckera, byl budován v letech 1756 – 1782. Stavbu na bezmála třicet let prodlužily časté válečné pohraniční boje a požáry města. Míry kostela: délka 39 m, šířka 25 m, výška lodě 24 m. Věž je vysoká 63 m s 253 schody. Poslední celková obnova byla dokončena v roce 1994.

Většina interiéru pochází z řezbářských hutí přelomu 18. a 19.století kde převažují prvky rokoka. Hlavní oltář byl dokončen r. 1784 a je dílem trutnovských sochařů Raucha a Knitschela. Obraz je od Jana Quirinia Jahna z r.1784 a představuje narození Panny Marie. Uprostřed hlavního oltáře je velká socha Panny Marie Pomocnice křesťanů. Ostatní sochy na hlavním oltáři od leva: Svatý Ambrož Milánský, Svatý Petr, Svatý Řehoř Veliký, Svatý Jeroným, Svatý Pavel, Svatý Augustin. V kapli sv. Terezie z Lisieux nepůvodní křtitelnice se sousoším Křtu Páně. Postranní oltáře byly vyhotoveny krátce po dokončení hlavního oltáře. Obrazy na nich jsou díla z 18 –20 století. Zasvěcení oltářů: po obvodu od prava - Srdci Páně, sv. Janu, Růžencový oltář, sv. Josefu, sv. Anně, sv. Floriánu, sv. Františkovi z Assisi, proti vchodu obraz Smrt sv. Josefa, Matce Boží bolestné, Srdci Panny Marie. Malovaná okna jsou z let 1894 - 1896. V roce 1994 byla zrestaurovaná a některá zcela obnovena. Kazatelna byla postavena roku 1785 ve stylu pozdního rokoka a patrně ji zhotovil Antonín Rauch. Křížová cesta je tvořena z kopií obrazů podle Josefa Führicha a pořídili je dělníci z Faltisovy textilky.

Varhany tvoří dvě mohutné barokní skříně. Ve skříních stojí od r.1910 třímanuálový nástroj s pedálem, který zhotovila varhanářská dílna Jindřicha Schiffenera. Varhany původně mívaly 3 000 píšťal. Při poslední generální opravě v letech 1994 - 1996 bylo dosazeno přes 300 ks nových cínových píšťal. Jejich výrobu provedl pan Kubát z Kaňku u Kutné Hory. Nástroj má 40 znějících rejstříků.

Zvonové renesance se kostel dočkal 30.srpna 1991 úsilím kněze Václava Pavliše. Nové zvony nesou označení Maria o váze 850 kg, Václav 320 kg, Ludmila 220 kg a Josef 65 kg. Opraven byl i starý zvon Vojtěch - Adalbert.

Turistický region Krkonoše a Podkrkonoší

Krkonoše jsou nejstarším českým národním parkem. Je to místo s nejvyšší horou České republiky Sněžkou, která se stala tradičním výletním cílem. Oblast Krkonoš je vyhlášená pro množství přírodních krás. Mezi nejoblíbenější místa patří pramen řeky Labe, malebné vodopády, naučná stezka Černohorským rašeliništěm s vyhlídkovou věží a horské boudy, které patří k nejvýše položeným ve střední Evropě. Horám vládne všudypřítomný Krakonoš, kterého lze spatřit v nejrůznějších podobách - sněhové sochy, plastiky, sochy a různorodé upomínkové předměty. Oblast Krkonoš a Podkrkonoší je vyhledávaná pro nepřeberné sportovní a rekreační aktivity jak v zimním, tak v letním období.

Krkonoše a Podkrkonoší