Tetín, kostel sv. Jana Nepomuckého

Kostel sv.Jana Nepomuckého stojí pravděpodobně na místě, kde byla původně pohřbena svatá Ludmila, nad skálami nad řekou Berounkou. Kostel původně románský z doby kolem 1255 a původně zasvěcen sv.Michaelovi Archandělovi, byl zbarokizovaný ve 2.třetině 18.století.

25.4.2008 byl kostel vyhlášen poutním místem Arcidiecéze pražské.

Turistický region Střední Čechy

V regionu, který se vine širokým pásem okolo Prahy, najdeme nejznámější a nejpohádkovější české hrady, kterými jsou Karlštejn a Křivoklát. Ani další hrady a zámky nezůstávají co do popularity pozadu. Mezi oblíbené atraktivity patří také labyrintárium zámku Loučeň, kutnohorský chrám svaté Barbory zapsaný do seznamu UNESCO a další. Region je bohatý na zajímavé technické památky - k prohlídkám zvou stříbrné a zlaté doly, hornické skanzeny, vápenckové lomy, z nichž nejznámější je Velká Amerika. Mezi přírodními zajímavostmi vynikají jeskynní systémy Českého krasu, Průhonický park, skalnaté hřebeny Brd, romantické údolí řeky Sázavy a kraj Blanických rytířů, kterému vévodí legendární hora Blaník.

Střední Čechy-západ, Střední Čechy-jih, Střední Čechy-severovýchod-Polabí