Sázava-Černé Budy, kostel sv. Prokopa

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 13. 3. 2015) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, 1x za měsíc, 1. v měsíci

Poutní kostel sv. Prokopa je součástí Sázavského kláštera – jednoho z nejstarších benediktinských klášterů v Čechách, někdejšího proslulého střediska slovanské liturgie a vzdělanosti. Od raného středověku byl významným poutním místem k sv. Prokopovi (970-1053), poustevníkovi a zakladateli kláštera, prvnímu opatovi, divotvůrci, národnímu patronovi i ochránci proti zlým mocnostem. V místě dnešního kostela postavil Prokop a jeho druhové první dřevěný chrám již v 11. století a v něm byl také po své smrti v roce 1053 světec pochován. Časem kostel dostal podobu románskou a gotickou, z níž je dodnes viditelné torzo gotického trojlodí nikdy nedostavěného chrámu Panny Marie a sv. Jana Křtitele ze 14. století. Dnešní, barokní podobu kostel získal v 18. století a pyšní se bohatou barokní a rokokovou výzdobou.

Na bočním oltáři sv. Prokopa je umístěn barokní Milostný obraz sv. Prokopa, tzv. Prokopova pravá podoba, proslulá již po několik staletí zázračnými jevy: jeho oči, jinak pokorně sklopené, někdy ožívají a věnují přítomnému pohled laskavý, přísný aj.

V kryptě kostela je také uložena část tělesných ostatků sv. Prokopa. Při výjimečných církevních svátcích bývají v kostele vystaveny k uctění další svatoprokopské relikvie: dřevěný koflík a lžička sv. Prokopa.

Turistický region Střední Čechy

V regionu, který se vine širokým pásem okolo Prahy, najdeme nejznámější a nejpohádkovější české hrady, kterými jsou Karlštejn a Křivoklát. Ani další hrady a zámky nezůstávají co do popularity pozadu. Mezi oblíbené atraktivity patří také labyrintárium zámku Loučeň, kutnohorský chrám svaté Barbory zapsaný do seznamu UNESCO a další. Region je bohatý na zajímavé technické památky - k prohlídkám zvou stříbrné a zlaté doly, hornické skanzeny, vápenckové lomy, z nichž nejznámější je Velká Amerika. Mezi přírodními zajímavostmi vynikají jeskynní systémy Českého krasu, Průhonický park, skalnaté hřebeny Brd, romantické údolí řeky Sázavy a kraj Blanických rytířů, kterému vévodí legendární hora Blaník.

Střední Čechy-západ, Střední Čechy-jih, Střední Čechy-severovýchod-Polabí