Bystřice nad Pernštejnem - Vítochov, kostel sv. Michaela archanděla

Kostel sv. Michaela archanděla stojí obklopený hřbitovem na kopci, severozápadně od okraje obce Vítochov. Gotický jednolodní kostel s románskými prvky pochází ze 13. století. Podle historicky nedoložitelné legendy se tu na svých cestách zastavil sv. Metoděj, tradice cyrilometodějských poutních bohoslužeb však má původ až v 19. století. Neomítnutá budova je postavena z lomového kamene. Loď kostela je oddělena od čtvercového presbytáře mohutným vítězným obloukem, který je stějně jako vlastní presbytář ozdobený dnes již špatně patrnými freskami ze 14. století. Hlavní oltář je novodobý, v interiéru je ale původní plochý oltářní kámen s vytesaným křížem a kruhem a stará křtitelnice.

Železniční stanice

300 m

Turistický region Vysočina

Turistický region a oblast Vysočina je místem, kde naleznete 3 lokality památek UNESCO, množství historických měst, jedinečné muzejní expozice, komplexy židovských památek a mnoho dalších zajímavostí. Přírodní bohatství, které patří k ekologicky nejčistším, poskytuje kopcovitou krajinu, množství lesů, rybníků, vodních toků. Oblast Vysočiny je protkána sítí značených turistických cest, tras pro cyklisty i zimních běžeckých stop. Vyznavači aktivní dovolené zde najdou vše potřebné pro letní i zimní aktivity.

Vysočina