Netín, poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie - pouť k Panně Marii Netínské

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 20. 4. 2016) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden
, celý rok, každý týden, 1. pátek v měsíci adorace v 17:30
, zimní čas, 1x za měsíc, 1. v měsíci
, letní čas, 1x za měsíc, 1. v měsíci

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie stojí v centru obce Netín. První zmínka o kostelu pochází z roku 1414. Původně se jednalo o pevnostní kostel s románským jádrem patrně z počátku 13. století. V průběhu závěrečné třetiny 15. století byl původní presbytář nahrazen rozsáhlou přestavbou s prostornou sakristií, se zachovaným křížovým klenutím se žebry. Snad ve druhé polovině 16. století byla přistavěna věž. Roku 1728 byla zbudována předsíň u sakristie a nad sakristií panská oratoř. Roku 1770 byla vystavěna hudební kruchta konvexkonkávní modelace a v roce 1780 získala věž nové zastřešení neobvyklé podoby, které slouží dodnes. Opravy proběhly v letech 1876 a 1885. Při opravách kostela v roce 1969 se v lodi kostela našly gotické nástěnné malby. V interiéru kostela se nachází hrobka rodu Stráneckých ze Stránec a hrobka Marie Eleonory Holštýnské, provdané vévodkyně z Guastally a Sabionetty. Dominantou interiéru je hlavní novogotický oltář z roku 1911 s obrazem Nanebevzetí Panny Marie a barokní skříňkou, ve které je umístěna uctívaná pozlacená soška Panny Marie. Z postranních oltářů se zachovaly obrazy sv. Jana Nepomuckého a sv. Vendelína. V kněžišti jsou dosud patrné zbytky gotického svatostánku a sedadel ve zdi. Vnitřní prostor kostela je osvětlen barevnými okny s motivy blahoslaveného Rudolfa, sv. Jáchyma, sv. Anny a sv. Ludvíka, krále francouzského. Poutní tradice vznikla v roce 1714 na poděkování za ochranu obyvatel od morové epidemie. Od té doby přicházela procesí poutníků i jednotlivci, aby si vyprosili přímluvu Panny Marie.

Autobusová zastávka

200 m

Turistický region Vysočina

Turistický region a oblast Vysočina je místem, kde naleznete 3 lokality památek UNESCO, množství historických měst, jedinečné muzejní expozice, komplexy židovských památek a mnoho dalších zajímavostí. Přírodní bohatství, které patří k ekologicky nejčistším, poskytuje kopcovitou krajinu, množství lesů, rybníků, vodních toků. Oblast Vysočiny je protkána sítí značených turistických cest, tras pro cyklisty i zimních běžeckých stop. Vyznavači aktivní dovolené zde najdou vše potřebné pro letní i zimní aktivity.

Vysočina