Cizkrajov-Montserrat u Cizkrajova, poutní kostel Panny Marie Montserratské

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 28. 5. 2017) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden
, letní čas, každý týden, Zimní čas 17:00 / hodinu přede mší svatou adorace NSO

Poutní kostel zasvěcený Panně Marii stojí na zalesněném kopci jižně od obce Cizkrajov v blízkosti Přírodního parku Česká Kanada. Název Montserrat je odvozen od legendy, podle které někdejší majitel velkostatku v Bolíkově vykonal děkovnou pouť do španělského poutního místa Montserrat a tam se před sochou Matky Boží rozhodl postavit doma kapli. Kaple byla později přebudována na velký poutní kostel. Doba rozkvětu byla přerušena v roce 1785, kdy Josef II. nechal Montserrat zbořit. Díky nadšeným věřícím byl v letech 1858 - 1865 postaven nový románský kostel. Na hlavní oltář byla přenesena původní polychromovaná socha Panny Marie Montserratské a kostel se opět stal poutním místem německy mluvících obyvatel pohraničního regionu. Každoročně se tu slavilo až 100 mší svatých. V době 2. světové války zůstaly zachovány pouze hlavní pouti a po odsunu německy mluvících obyvatel počet poutníků zásadně poklesl. V současnosti se Montserrat těší opět oblibě poutníků. Poutní sezona zde začíná v květnu, končí v říjnu a nabízí množství poutních mší svatých.

Železniční stanice

1,5 km (Mutišov)

Autobusová zastávka

1,1 km (Cizkrajov-Mutná)

Turistický region Jižní Čechy

Do Jižních Čech se sjíždějí milovníci historických památek, aby zde obdivovali hrady, zámky, historické centrum Českého Krumlova zapsané na seznam UNESCO, perlu renesance Slavonice, či Táborsko se stopami husitských dějin. Region je neobyčejně bohatý na technické zajímavosti, jako je například jindřichohradecká úzkokolejka, třeboňská soustava rybníků, Buškův hamr, grafitový důl u Českého Krumlova a mnoho dalších. Pestrou nabídku regionu doplňují i přístupné jeskyně, vodní nádrže, přehrady a vodáky vyhledávané vodní toky. Nelze opomenout ani malebné jihočeské vesničky a půvabnou krajinu České Kanady.

Jižní Čechy