Předklášteří, kostel Nanebevzetí Panny Marie - pouť ke sv. Anežce České klášterní turistika

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 18. 9. 2018) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie je součástí ženského cisterciáckého kláštera Porta coeli. Tento raně gotický komplex je unikátní památkou tišnovského regionu. Románsko-gotický kostel bazilikálního typu je postaven na půdorysu latinského kříže jako trojlodní stavba s příčnou lodí a trojdílnou apsidou. Od jihu je vnitřní prostor osvětlen velkým kruhovým oknem s dalšími kruhovými motivy. K nejobdivovanějším částem kostela patří úchvatný portál s pěti ústupky s vloženými sloupy, který je zdoben sochami apoštolů a bohatými zvířecími a rostlinnými motivy. Portál spolu s klášterním kostelem patří ke klenotům středověkého stavitelství u nás. Poutní místo je spjaté se sv. Anežkou Českou, jejíž matka královna Konstancie byla zakladatelkou kláštera. Poutní tradice v kostele Nanebevzetí Panny Marie byla založena v roce 1989 u příležitosti svatořečení Anežky České.

Železniční stanice

1,7 km (Tišnov)

Autobusová zastávka

0,2 km

Turistický region Jižní Morava

Turistický region Jižní Morava je rozsáhlý různorodý region zahrnující množství atraktivit, jako jsou sluncem zalité vinařské oblasti, největší jeskynní systém v České republice, nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě zapsaná na seznam UNESCO i územní Národního parku Podyjí. Centrem regionu je druhé největší město České republiky - Brno.

Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-Valtický areál, Slovácko, Brno a okolí, Moravský kras a okolí