Klášterec nad Ohří, kostel Panny Marie Prostřednice všech milostí (hřbitovní kostel)

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 19. 3. 2015) (iBohosluzby.cz ):

kpm007

Hřbitovní kostel Pany Marie,

kdysi poutní, byl postaven v letech 1743 až 1760 a je dílem J.K.Koschem z Kadaně. Stojí na místě, kde původně stávala stará hřbitovní kaple. Je to rokoková stavba orientovaná od jihu k severu, řešená centrálně s eliptickým presbytářem a kruchtou na hlavní ose a se dvěma pravoúhlými bočními kaplemi na příčné ose. V průčelí jsou dvě na koso postavené hranolové věže, které ke kostelu přibily až později v roce 1831. Jsou jednopatrové, členěné pilastry a nikami a kryté cibulemi. Loď, presbytář a kruchta jsou sklenuty plackami na nakupených pilastrech, boční kaple mají klenbu valenou.

Na hlavním portálu je bohatá plastická výzdoba. Ozdobou kostela je překrásná socha Panny Marie, která se nachází v prostoru kněžiště. Dalším velmi cenným exponátem je dřevěná soška Panny Marie z 15. století, která je zavěšena nad hlavním oltářem v prosklené skříni.

Kostel byl vysvěcen 4. července roku 1760 vikářem Václavem Kirchnerem z Kralup. Největší dominantou kostela je pozoruhodná nástropní freska s názvem Tajemství sv. Růžence, jejímž autorem byl malíř Josef Hager. Fresky jsou z roku 1789 a představují Zázraky Panny Marie a Narození Panny Marie.

Kostel byl renovován roku 1825 a poté znovu opraven roku 1967. Poblíž tohoto kostela při hřbitovní zdi je osmiboká rokoková kaple sloužící jako márnice. Byla rovněž postavena J.K.Koschem v letech 1764–65. Je to rokoková obdélná stavba s vyhloubenými hranami, půlkruhovými výklenky a nárožními lizénami. Je sklenuta plackou a lucernou. V ohradní zdi hřbitova je portál se sochami andělů a s vázami z doby kolem roku 1760.

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko