Ostrov nad Ohří - Staré město, kostel sv. Michaela Archanděla a Panny Marie Věrné

kostel sv. Michaela Archanděla a Panny Marie Věrné

První písemná zmínka o kostele je z r.1384. Tehdy kostel nesl patrocinium sv.Mikuláše. Po přestavbě r.1550 byl zasvěcen sv.Michaelovi. R.1995 bylo zasvěcení rozšířeno a kostel se stal poutním místem.

Pozoruhodné klenby z období pozdní gotiky (hvězdicová žebrová klenba na stropě hlavní lodi či diamantová neboli sklípková v křestní kapli) reflektují stavební tendence na severozápadě Čech z přelomu 15. a 16. století, kdy zdejší oblasti spolu se Saskem tvořily jednu kulturní oblast. Kostel byl později za vlády markrabat Bádenských zbarokizován.

Na hlavním oltáři je drobná  pozdně gotická soška Panny Marie Věrné. V oltáři jsou ukryty ostatky sv.Ludmily, sv.Václava a sv.Jana Nepomuckého. Nově přibyl do chrámu i ostatek papeže Jana Pavla II.

Mohutná věž kostela, v horní část osmiboká, v sobě ukrývá historický zvon z r.1673, který byl původně umístěn ve věži  klášterního kostela v Ostrově.

Za zmínku stojí také varhany - barokní skříň se soškami andílků, hrajících na hudební nástroje, a novější pneumatický stroj ( 1945).

Turistický region Západočeské lázně

Nejzápadnější region České republiky je známý především pro vyhlášená tradiční lázeňská města. Návštěvníci zde obdivují jak originální lázeňskou architekturu, tak jedinečné přírodní léčivé prameny. Region se pyšní také místem, kde je uchován relikviář svatého Maura, který je společně s korunovačními klenoty považován za nejvzácnější památky České republiky. Cestovatelé obdivují také nesčetné přírodní krásy, jako jsou například pohádkové skály, národní přírodní rezervace, naučné stezky, rozhledny a vyhlídkové věže. Pro zvídavé návštěvníky jsou připraveny prohlídky sklářských dílen, výroba tradičního bylinného likéru a mnoho dalšího.

Západočeské lázně