Hejnice, chrám Navštívení Panny Marie

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 7. 7. 2016) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden

Chrám Navštívení Panny Marie se nalézá v Hejnicích, tj. asi 26 km za Libercem. Poutní místo vzniklo patrně ve 14. století. Barokní "legenda" ze 17. století vypráví o zázračném uzdravení ženy a dítěte místního řemeslníka. Od té chvíle prý sem začaly proudit zástupy poutníků a prosit Matku Spanilou ("Formosa") o přímluvu ve všemožných životních nesnázích. Kostel si uchoval barokní podobu po rozsáhlé přestavbě ve 20. letech 17. století. Postranní chrámová kaple (nyní nad pohřebištěm donátorů Gallasů a Clam-Gallasů) však vznikla ještě ve středověku. Současný barokní kostel stojí kolmo na původní gotický, tj. směřuje severojižně. Největší pamětihodností chrámu je dřevěná soška Panny Marie Hejnické, pocházející patrně z konce 14. století. Pro svůj milý a krásný zjev byla nazývána "Mater Formosa" (Matka Spanilá), či "Matka Boží na pařezu". Chrám, někdy mylně zvaný jako "bazilika", má vysokou uměleckou hodnotu a svými rozměry (50 m délka, 37 m šířka, 35 m výška) se řadím mezi největší poutní mariánské kostely severních Čech.

Více informací najdete v knize Milana Svobody a Jana Heinzla "Hrabata z Gallasu, Clam-Gallasu a Hejnice. Poutní místo a jeho patroni" (Hejnice, Liberec 2015). ISBN: 978-80-85874-73-0

Poutě

Turistický region Českolipsko a Jizerské hory

Turistiský region je vyhlášeným místem pro své zimní lyžařské areály, síť tratí pro běžkaře, z nichž je nejvyhledávanější slavná Jizerská magistrála .Nejoblíbenějším místem milovníky letních aktivit je Máchovo jezero, které nabízí ideální podmínky ke koupání a vodním sportům. Centrem oblasti je město Liberec, které láká návštěvníky především unikátním zábavním centrem Babylon. Zde je připraven science centre iQpark s unikátními interaktivními exponáty, zrcadlové bludiště a stylový aquapark. Dominatnou Liberecka je z dálky viditelný moderní televizní vysílač s restaurací a hotelem - Ještěd, který poskytuje nezapomenutelný výhled do všech světových stran.

Českolipsko, Jizerské hory