Dolní Životice, kostel Nejsvětějšího Spasitele

Pravidelné bohoslužby (aktualizováno 10. 12. 2016) (iBohosluzby.cz ):

, celý rok, každý týden
, celý rok, každý týden

Kostel Nejsvětějšího Spasitele

Patří mezi nejmladší kostely na Opavsku, byl postaven  teprve v roce 1908, jako výsledek dlouhodobé snahy o osamostatnění od litultovické farnosti. Finanční sbírky na jeho stavbu pořádali místní občané, starost o realizaci kostela převzal Camillo hrabě Razumovský, který měl v plánu v Dolních Životicích vytvořit nové rodové sídlo a v kostele rodinnou hrobku. Kostel záměrně kombinuje několik architektonických stylů, aby působil starobylým dojmem, a tak odkazoval na historickou tradici šlechtického rodu Razumovských.

Nejsvětější spasitel (Salvátor) – Chrudimský  Kristus

Obraz Nejsvětějšího Spasitele, později zvaného Chrudimský Kristus, byl podle barokní legendy součásti pokladu Pražského hradu. Jedna verze příběhu vypráví, že jej s sebou odvezl zimní král Fridrich Falcký při útěku po Bílé hoře, podle jiné verze jej uloupila švédská vojska. Údajně vypadl z vozu a dostal se k chrudimskému měšťanu Janu Pfeiferovi. Tam ho nalezli švédští vojáci, a když o něj hráli kostky, poškodili ho ze zlosti bodáním a řezáním. Když ze zasažených míst na Kristově tváři vytryskla krev, služebná obraz rychle sebrala a ukryla. Majitel jej nechal opravit, avšak poškozená místa se stále objevovala. Chrudimský děkan jej poté v roce 1674 nechal umístit na boční a později hlavní oltář. Místo se dočkalo velké popularity v širokém okolí, chrudimský Kristus byl díky mnoha zázračným uzdravením nazýván Nebeským lékařem, a jsou mu také přičítány zásluhy při několikanásobné záchraně města Chrudimi před morem.

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko