Votice, kostel sv. Františka z Assisi

Kostel sv. Františka z Assisi byl založen v roce 1629 a patřil ke klášteru, který byl založen Sezimou z Vrtby dva roky předtím. Loď je obdélná a má plochý omítnutý strop. Hlavní oltář v barokním slohu pořídila roku 1772 baronka Anna Františka z Talmberka. Je na něm obraz modlícího se sv. Františka, malovaný po způsobu malíře Brandla. V lodi jsou dva novější oltáře po stranách vítězného oblouku. Třetí oltář se sochou sv. Antonína je pak při severní stěně;byl zřízen roku 1663 Janem z Talmberka. Blíže oltáře sv. Antonína je vchod do osmihranné kaple přistavěné roku 1700. Je v ní oltář s obrazem Panny Marie zvaným Pasovský, nebo také Votický.

V křídle přiléhajícím ke kostelu je nově zřízena Galerie sakrálního umění sv. Františka.

Turistický region Střední Čechy

V regionu, který se vine širokým pásem okolo Prahy, najdeme nejznámější a nejpohádkovější české hrady, kterými jsou Karlštejn a Křivoklát. Ani další hrady a zámky nezůstávají co do popularity pozadu. Mezi oblíbené atraktivity patří také labyrintárium zámku Loučeň, kutnohorský chrám svaté Barbory zapsaný do seznamu UNESCO a další. Region je bohatý na zajímavé technické památky - k prohlídkám zvou stříbrné a zlaté doly, hornické skanzeny, vápenckové lomy, z nichž nejznámější je Velká Amerika. Mezi přírodními zajímavostmi vynikají jeskynní systémy Českého krasu, Průhonický park, skalnaté hřebeny Brd, romantické údolí řeky Sázavy a kraj Blanických rytířů, kterému vévodí legendární hora Blaník.

Střední Čechy-západ, Střední Čechy-jih, Střední Čechy-severovýchod-Polabí