Divišov, kostel sv. Bartoloměje

Římskokatolická farnost Divišov. Divišov založen asi na přelomu 11. a 12. století jako rodové sídlo významného českého rodu Divišoviců - Sternbergů, kteří v roce 1242 přesídlili do nově postaveného hradu Český Šternberk. Rodová tvrz s románskými základy v sobě zahrnovala i románsko-gotický kostel, který byl během staletí několikrát přestavován a naposledy to bylo po zničujícím požáru v letech 1743 - 1795. Milostný obraz Pany Marie Divišovské na hlavním oltáři svědčí o tom, že v minulosti plnil také funkci mariánského poutního místa.

Turistický region Střední Čechy

V regionu, který se vine širokým pásem okolo Prahy, najdeme nejznámější a nejpohádkovější české hrady, kterými jsou Karlštejn a Křivoklát. Ani další hrady a zámky nezůstávají co do popularity pozadu. Mezi oblíbené atraktivity patří také labyrintárium zámku Loučeň, kutnohorský chrám svaté Barbory zapsaný do seznamu UNESCO a další. Region je bohatý na zajímavé technické památky - k prohlídkám zvou stříbrné a zlaté doly, hornické skanzeny, vápenckové lomy, z nichž nejznámější je Velká Amerika. Mezi přírodními zajímavostmi vynikají jeskynní systémy Českého krasu, Průhonický park, skalnaté hřebeny Brd, romantické údolí řeky Sázavy a kraj Blanických rytířů, kterému vévodí legendární hora Blaník.

Střední Čechy-západ, Střední Čechy-jih, Střední Čechy-severovýchod-Polabí